Plánujete dovolenou v páru? Berete veřejné projevy vaší sexuality jako samozřejmost, byť jde jen o držení se za ruku na ulici? Tak do následujících států si raději dovolenou neobjednávejte!

Server Reservasgays.com vydal k příležitosti světového dne proti homofobii (17.5.) následující mapu těch nejhomofobnějších států světa. Naštěstí pro nás se většinou nejedná o klasické turistické destinace, které se u Čechů těší největší oblibě, ale přece jen… Sem opravdu nejezděte!

Afghánistán: V této zemi, kde nejsou jasně dány zákony týkající se homosexuality, se homosexuální vztahy trestají smrtí ukamenováním.

Írán: Kontroverzní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád zaperlil na slavné konferenci v USA, kde na otázku, jak je to s homosexualitou v jeho zemi, odpověděl, že „nemáme homosexuály, nemáme tento fenomén“, což si vyžádalo pořádný smích z publika. V Teheránu se přitom snaží „vyčistit ulice a města od zlých lidí a zločinců“, do kterých počítají násilníky, homosexuály a cizoložníky. Hmmm, neprotiřečí si trochu?

Pákistán: Zde jsou homosexuálové také pronásledováni a trestáni smrtí. Od roku 1860 byla v Pákistánu homosexualita zločinem, za který se odnímala svoboda od dvou do deseti let ve vězení. Po zavedení islámských zákonů do systému se objevily primitivní formy trestů, jako je bičování nebo smrt ukamenováním.

Saúdská Arábie: Být gay je v této zemi také zločin. I když to  v trestním zákoníku není formálně napsáno, uplatňují se sankce na základě stanovisek soudců a duchovních. Jde o tresty jako vězení, pokuty, bití nebo pro cizince vyhoštění až po závažné tresty jako je umístění v ústavu pro duševně choré nebo nucené amputace (!!!). Cizinci by neměli předpokládat, že jim jejich národnost zajistí ochranu před místními zákony. Navíc je zde přísná cenzura ve všech oblastech, co se týče LGBT obsahu.

Spojené Arabské Emiráty: Sex mimo tradiční heterosexuální manželství je nelegální a tresty se pohybují od trestu odnětí svobody, přes pokuty, deportace v případě přistěhovalců až po trest smrti.

Jemen: Pokračujeme v blacklistu cestovního ruchu na arabském poloostrově. Homosexualita je nezákonná také v Jemenu, kde je právní systém založený na šaría (islámský právní systém). Tresty se pohybují od bičování až k smrti. Stejně jako v Arábii, je i zde LGBT obsah cenzurován a oficiální stanovisko je, že homosexuálové v Jemenu nežijí. Naproti tomu mají jemenské zákony kruté tresty za homosexuální chování.

Somálsko: Opouštíme blízký východ, jak to mají v Africe? Somálsko také kriminalizuje homosexuální vztahy, v některých oblastech se trestají smrtí, v jiných jen vězením. V roce 2007 se objevil web somaligaycomunity.com, což bylo dobré znamení boje proti sociálnímu a politickému systému v zemi. Server se ale brzy začal potýkat s urážkami a hrozbami a nakonec byl uzavřen.

Súdán a Jižní Súdán: Jak v Súdánu, tak v nově nezávislé zemi Jižního Súdánu, trpí LGBT lidi závažnou diskriminací, která by mohla být rozšířena na téměř celý africký kontinent (s některými výjimkami jako je hlavní město Jihoafrické republiky). Navíc zde platí tresty jako 100 ran bičem nebo ukamenování. Nicméně, někteří sociologové tvrdí, že daleko od měst jsou homosexuální vztahy tolerovány.

Nigérie: Homosexualita se tu trestá bičováním pro svobodné muže a vězením či trestem smrti pro manželské páry. Každý, kdo se veřejně účastní podpory LGBT práv, může být odsouzen na pět let vězení. Kromě toho nigerijské zákony obsahují návrh nezákonnosti jakéhokoliv druhu vztahu, včetně přátelství nebo podnikání, s homosexuálními osobami. Smyslem tohoto zákona je odstranit cokoli byť jen vzdáleně souvisejícího s homosexualitou.

Mauritánie: V Mauritánii se homosexualita trestá ukamenováním, i když některé zdroje tvrdí, že za posledních 15 let nedošlo k uplatnění tohoto trestu.

Vatikán: Naše „homofobní“ turné končí v Evropě. Vatikán nepodepsal Deklaraci o sexuální orientaci a genderové identitě OSN v roce 2008, kterou podpořilo 66 zemí ze všech kontinentů, a která odsuzuje násilí, obtěžování, diskriminaci, vyloučení, stigmatizaci a předsudky na základě sexuální orientace a genderové identity, a také odsuzuje zabíjení a popravy, mučení, svévolného zatýkání a zbavení hospodářských, sociálních a kulturních práv z těchto důvodů.

Takže, balíme konzervy a hurá do Chorvatska? :)