Po opakovaných stížnostech ze sousedství se musí pekingské LGBT centrum vystěhovat, a to již k následujícímu měsíci.

„Je to opravdu škoda,“ řekl výkonný ředitel Stephen Leonelli. „Bude opravdu náročné najít jiné místo.“

Centrum se přitom do současných prostor nastěhovalo teprve před třemi měsíci, ale správce domu jim sdělil, že musí odejít ke konci července, protože jejich práce je „příliš choulostivá“. Sousedé z rezidenční části v pekingské části Chaoyang si domácímu stěžovali poté, co zjistili, že návštěvníci LGBT centra jsou gayové.

Vzhledem k tomu, že centrum je financováno z dotací od komunity, nečekané stěhování se neblaze promítne na jejich finanční zásobách. Centrum získá přibližně 10 tisíc reminbi měsíčně ze srážek ze vstupného na gay akce v místním baru Alfa, současný nájem je ovšem 9 tisíc reminbi. V přepočtu na českou korunu jde o částky 29 a 26 tisíc korun. „Je hodně nepravděpodobné, že bychom našli něco levnějšího,“ dodává Leonelli.

V centru pracují tři zaměstnanci a asi dalších 50 dobrovolníků, společně pořádají pravidelné akce a workshopy a snaží se podporovat pekingskou LGBT komunitu. Centrum bylo založeno v roce 2008 a místo potřebuje např. k promítání filmů, diskuzím, podpůrným skupinám nebo bezplatné poradně.

Uřady sice práci centra povolily, ale nedávná Duhová projížďka městěm na kolech 17. května na den boje proti homofobii byla zrušena policií poté, co ji média propírala.