Chystáte se na dovolenou? Jen vy a vaše drahá polovička? Žádná opora v podobě vašich přátel? Možná jste raději měli zůstat doma. Anebo…?

Přečtěte si krátký pohled na věc od čtenářky Kamily a sami zvažte, zda-li stojí za to vyrazit společně na dovolenou.

„Bylo to tři měsíce od seznámení. Jaro klepalo na dveře a drahá přišla s nápadem jet spolu na výlet. Ne ledajaký, pětidenní! A žádný last minute, termín je až za dalšího čtvrt roku. Ne, že bych si myslela, že už spolu nebudeme, no nedej bože. Ale vím, jak to dopadlo dřív, když se začala zvažovat společná dovolená. Nijak. Finito.

O tři měsíce později jsme ve tři ráno chystaly tousty a za chvíli se vydaly s kufry směr autobusák. (S povinnou zastávkou v nonstopu, nemůžeme si přece vézt jen nealko.) Únava byla veliká, celý den v busu před námi.

Tak, a tahle chvíle stojí za zamyšlení, jestli bude vůbec dál o čem psát? Nikdo nechce číst neverending story (ok, ve skutečnosti to bylo velmi krátké) o tom, jak dvě lesby jely na výlet a celých pět dní se držely za packu a všechno bylo fajn fajnový. Ale co když to tak bylo? Žádná hádka, stres, pohoda jazz… Neee, tohle se přeci párům nestává, vždycky dojde ke sváru.

Ale jak to tedy bylo… Projely jsme už několika státy, nafotily pár set obrázků… A ony hádky? Nikde. Všechno se zdálo být opravdu perfect. Nejen zdálo, ono to takové bylo! Jste šťastní, že jste na cestách, jste šťastní, že jste se svoji láskou, jste šťastní že… jste. Jet na obdobný výlet sama, po prvních dvou dnech jsem otrávená, jet na něj s rodiči, o den později si lezeme na nervy. Letos je to jiné. Vůbec, všechno je jiné. Jakoby některé věci v mém životě konečně začaly dávat smysl a já našla směr, kudy jít dál…

Výletování bylo parádní. O teplém průvodci ani nemluvě, jeho výkřiky před skvosty architektury jako „Ach Bože! Podívejte se na tuto budovu!“ nebo věčné ukončování vět utvrzovacím „Jo?“, si budeme obě pamatovat asi už navždy. Každopádně, průvodce to byl extrémně vzdělaný a připravený. O dějepis a historii jsem se nikdy moc nezajímala, ale on přesně věděl, který evropský král měl jakého bratrance nebo kdo komu kolik kdy zaplatil za jaký obraz.

Věkový průměr našeho zájezdu se pohyboval okolo 60 let (a to jsme jim ho ještě my dvě těžce nabouraly). Přesto se mezi výletníky našel pán, který se stal naším fotografem a nebál se nás povzbuzovat slovy „dejte si pusu“. S přítelkyní si nikdy nelámeme hlavu s tím, jestli se na tom či onom místě můžeme držet za ruce. Prostě se za ně držíme, je snad třeba to skrývat? Naši důchodci na to zareagovali nevědomě, ale pozitivně. Druhý a třetí den se páry začaly také držet za ruce a troufám si tvrdit, že nebýt našeho projevu lásky, ani by si nevzpomněli, jak je to pěkné nejít Evropou sám. Romantice nahrávalo všechno, plavby na lodičkách, procházky městy, výlet až k móři…  Jenomže čas neúprosně letěl a čtvrtý den večer už jsme vyrazili směr ČR.

A pak najednou stojíme doma v Brně na nádraží, do očí nám praží slunce, je krásně, je teprve před obědem a nějak nejde překousnout ten šok, že dovolená je tatam. Že bych měla strávit zbytek dne sama doma, to mi náladu nezvedlo. Sama? To už neznám. Jakoby byste chtěli rozdělit jedno tělo a jednu duši zpátky na dvě. Dost! To už přeci nejde! Nepustím tě!

Takže jsme hodily kufry každá k sobě domů, zkulturnily se po noci strávené v autobusu a šly se vyvalit na deku do parku s dozvuky dovolené a pár věcmi, které jsme si přivezly.

Jestli bych znovu jela společnou dovolenou?
Hned.

Nevýhody plynoucí z dovolenkování v páru?
Pokud spolu ještě nebydlíte, můžete velmi brzo přijít na to, že nedokážete existovat bok po boku 24 hodin v kuse, natož spolu strávit celou dovolenou. Ponorka, hádky, protivné obličeje, to všechno vás může potkat, a i když jste přesvědčení, že jste připravení na všechno, stejně vám jednoho dne spadne čelist. A taky ne každý je vhodný parťák na cestování – věčně ubrblaný člověk vám zážitek nezpříjemní a je smutné, když se takto vybarví vaše drahá polovička.

A naopak výhody?
Poznáte svoji polovičku z jiné stránky. Uvidíte, jak moc je samostatná, schopná něco zařídit, zodpovědná… anebo že není. Nebude se vám stýskat a máte se na koho spolehnout, ať se stane cokoliv. A z toho praktického hlediska – ušetříte místo v kufru, jedna vezme fén, druhá žehličku, každá něco, znáte to. :) Společných zážitků není nikdy dost a budete mít o čem vyprávět známým, peprné historky si nechte pro vnoučata… :) A v neposlední řadě s největší pravděpodobností budete mít konečně poruce osobu ochotnou fotit vás před pamětihodnostmi. :)

Přeji všem čtenářům krásné zážitky z blížící se letní dovolené.“

Kamila (25 let)