Na brněnské Freedom Karaoke Night 16.6.2012 jsem měla tu možnost vyzpovídat správkyni facebookové stránky Lesby Sobě. Kdo vlastně je Nikol, co je záměrem stránky anebo proč hrají lesby fotbal?

Ahoj Nikol, jsi správkyní facebookového profilu Lesby Sobě. Proč a jak se to stalo?

Lesby Sobě, to je stránka pro lesbickou komunitu, založila to kamarádka, ten den mi i dala správcovství. Původně jsem na stránku měla přidat jen pár obrázků, ale dál se tam nic moc nedělo a mně přišlo, že to je škoda. Takže jsem to nějak rozjela po svým, hlavně jsem rozjela  seznamku, protože lesby obecně mají mnohem menší šance na seznámení, takže to byl takovej hlavní bod proč. Prostě pomoct holkám se seznámit, hlavně z těch menších měst, kde nemají L kluby a podobně, aby měly taky možnost někoho potkat. A pak třeba taky pomoc v oblasti coming-outu.

Jak dlouho už stránka existuje?

Stránka byla založena 14.3.2010, takže fungujeme 2 roky a necelé 3 měsíce. Máme necelých 6000 uživatelek.

Lesby Sobě, to je hlavně seznamka?

Je to hlavně seznamka, ale teď se snažíme už i o jiná alba, třeba L páry, tetování, piercingy, mazlíci, sporty, kreslení. Kreslení se teď hrozně rozjelo, holky jsou na tohle opravdu šikovný a rády posílají různý fotky svých výtvorů a tak. L příběhy mi od nich pořád chodí. To jsem třeba neviděla moc stránek, kde by byly L příběhy nebo povídky. Hlavně jde o to ty holky nějak zabavit, dát jim najevo, že na všechno nejsou samy. Nově je tam i Transgender seznamka, sekce „Hledáš, Hledáme“ pomáhá holkám najít spolubydlící či podnájem. Na stránce jsou taky alba L literatury,  filmů a seriálů, L/G kluby po ČR, galerii fotek z L Wordu a spousta tématických obrázků. Taky tam denně píšeme různé tématické otázky a dáváme prostor holkám diskutovat. A v neposlední řadě máme „LS-Chat“, kam si holky chodí pokecat.

A co děkovné dopisy od holek ze seznamky, co se jim podařilo dát se dohromady?

Jojo, hodně lidí mi psalo „smažte mě prosím, já už jsem holku našla“ a nebo mám přímo kamarády, který jsem dala dohromady. Hodně lidí, když píšou o smazání, tak zároveň děkujou, že jsem jim pomohla a tak.

Jak to funguje?

Z LS-Seznamky se nám stal trochu větší projekt, měla dokonce už 6 alb, krát 200 fotek v každém albu, to je pěkný počet zájemkyň :). Abychom to trošku zredukovaly, tak jsme první dvě alba smazaly a fungujeme teď se čtyřmi. Seznamka je nastavená tak, že holky mi na email (coolme@seznam.cz) pošlou svoji fotku s popiskem a já je do alba vložím. Když chtějí fotku smazat, na ten samý mail mi napíšou číslo fotky a album, ve kterém se fotka nachází, a já je smažu. Holky se tam označují, komentáře, likey, na to se teď hodně hraje. I já sama jsem díky tomu poznala hodně kamarádů a jsem za to ráda.

Co si myslíš o seznamování přes internet? Není lepší se seznámit někde venku, v baru, při sportu, na ulici?

Samozřejmě, že seznámení se někde venku v reálným prostředí je lepší, člověka lépe poznáme a je to takový přirozenější. Není to až takovej problém ve velkých městech.  Ale pro ty, které bydlí tam, kde se leseb moc nepohybuje, není jednoduchý se s někým jen tak seznámit. Mladší holky do L klubů nepustí. Proto se snažím uživatelkám, které nemají možnost si někoho najít někde na ulici či v baru, pomoct právě LS-Seznamkou, kde není prakticky žádné omezení.

Co si obecně myslíš o českém L internetu? Chybí ti něco nebo máš nějaký návrh/plán do budoucna?

Podle mě se v poslední době L stránky a skupiny dost rozrostly. Všemožně se snažíme holkám dávat prostor pro to, aby mohly být samy sebou. Co mi chybí u LS a do budoucna nad tím rozhodně přemýšlím, jsou srazy, akce, výlety. Chtěla bych začít tím, že se sejdeme u pivka a když to bude fungovat, zkusit i výlety třeba pod stan s ohněm apod. Myslím, že by to holky mohlo chytnout. A také se chystáme v LS tričkách s transparentem na Prague Pride v létě. Kdo bude chtít, může se k nám připojit!

Kolik času strávíš správcovstvím?

Správcování mi zabere celkem hodně času. Pro představu, denně mi chodí i  40 emailů. Různá úprava, vymýšlení otázek a hledání tématických odkazů, aby stránka byla na nějaké úrovni, je taktéž žroutem času. Ale mě to baví, takže si nestěžuji.

Je to stránka asi spíš pro mladší holky?

Nechci, aby to tak bylo, ale tomu se člověk neubrání. Facebook a internet, to baví hlavně mladší ročníky.

A tobě je kolik?

Mně je 21.

Co děláš, když zrovna nesedíš u počítače?

Co dělám, když nesedím u počítače… když musím, tak se učím. Když nemusím, tak jsem venku s kamarády, na pivečku, v klubu, prostě ve společnosti, trošku se odreagovat.

Můžu teď mít pár otázek na tělo? Odkud jsi?

Já jsem z Vyškova.

Aha, já myslela, že z Prahy, ony ty stránky vypadají docela „pražsky“.

Nene, já jsem z Vyškova, v Praze jsem trávívala dřív hodně času, ale teď se pohybuju spíš v Brně.

A co děláš?

Studuju sociální pedagogiku v Kroměříži, ale v oboru asi pracovat nechci. Chci se věnovat spíš pořádání akcí a spolupráci s Henriettou, prostě věci tohohle typu. Takže školu chci hlavně dodělat a mít aspoň něco.

A jak to vypadá s hoLkama ve Vyškově?

Ve Vyškově je právě strašná nuda, Brno je lepší, ale chybí tady strašně moc nějaký kluby. Tady jsou vlastně víceméně gay kluby a to co tady bylo i pro nás, tak teď udělali i pro heteráky, takže to tady strašně chybí. Jediný, co tady pro nás pro lesby je, tak jsou ty Freedomky, který jsou jednou za čtvrt roku, což je hrozně málo. Třeba v Praze je to každej měsíc, ale tady v Brně je to mrtvý.

Ale třeba v dubnu tady byla Duhová párty v Muzejce.

Jo, tam jsem byla, to bylo fajn. Občas se tu něco objeví, ale není to nic velkýho.

Hraješ fotbal?

Fotbal nehraju, vždycky jsem chtěla hrozně hrát, ale nikdy mě k tomu nikdo nedokopal.

Ptám se proto, že jsem slyšela už od hodně lidí, že klasická brněnská lesba se pozná podle toho, že má spoustu hodinek, psa a hraje fotbal. Co si o tom myslíš, je to tak?

Hmm, většinou, když seš fotbalistka, tak seš lesba, to je jasný. Ale v Brně je i spousta nefotbalistek.

Proč myslíš, že zrovna fotbal?

Protože se tam ty lesby tak jako vybouřej.

A proč nechodí třeba na box?

No těch je právě taky hodně, leseb co chodí na box, ale není jich tolik. Máme hodně florbalistek, teď jsme zakládali florbalový družstvo. Na Lesby Sobě jsem teď zakládala rubriku LSports Girls a je tam hlavně fotbal, florbal, hokej. Holky tam posílají svoje fotky při sportu, kterýmu se věnují.

A co se hraje ve Vyškově nebo v Kroměříži?

V Kroměříži je úplně nuda, tam nic není. Ve Vyškově je to zabitý, máme tam sice novej stadion, kde se atleti o něco snaží, ale jinak hlavně Dinopark a Aquapark, jinak Vyškov ničím nežije.

Jsme na Freedom Karaoke party. Umíš zpívat?

Ne. Hrozně bych chtěla, ale bohužel neumím.

A kdyby na tom závisel tvůj život? Že zazpíváš nebo umřes? :-D Co bys zazpívala?

Já bych něco zabejkala, nějakou písničku.

Která by to byla, co by ti zachránila život?

Nooo, mám ráda Linkin Park, ale to bych asi nezazpívala. Zvládla bych něco zarapovat. Tak třeba Zlatokopka od Rytmuse :-D :-D :-D.

Moc díky za rozhovor a ať se daří. Máš ještě nějaký vzkaz pro naše čtenáře?

Já taky děkuji za rozhovor a ať se daří vám. Čtenářům bych ráda vzkázala, ať jsou hrdí na sebe, jací jsou a ať naši L/G scénu podporují a LS holkám děkuji za jejich přízeň. A kdo by se k nám chtěl přidat, najde nás na adrese: www.facebook.com/lesbysobe.