Jeden z předních amerických psychiatrů se omlouvá gay komunitě za jeho studii, ve které došel k závěru, že homosexuálové mohou být „léčeni“.

Výzkum doktora Roberta Spitzera, který byl zveřejněn v roce 2001, se zaměřoval na „reparační terapii“ pro homosexuály a byl oslavován zejména náboženskými a společenskými konzervativci v Americe jako důkaz, že lidé s homosexuální orientací se mohou úspěšně stát heterosexuály, jsou-li dostatečně motivováni.

Doktor Spitzer, který je momentálně v důchodu, se v dopisu pro redakci Archives of Sexual Behavior – akademický časopis, v němž byla dříve publikována jeho studie, omluvil s tím, že ji nazval „fatálně chybnou“. Celý dopis si můžete přečíst zde.

V rozhovoru pro The New York Times Spitzer popsal, jak dal dohromady omluvný dopis během jedné noci. Spitzer tak učinil poté, co u něj byl na návštěvě gay žurnalista Gabriel Arana, který Spitzerovi sdělil, že se po „reparační terapii“ dostal psychicky úplně na dno. Tímto nechal Spitzera klást si spoustu otázek, které vedly k tomuto závěru.

Spitzerova původní studie zkoumala zkušenosti 200 lidí, kteří podstupovali terapii. Ti museli zodpovědět spoustu otázek a jejich pocity a sexuální potřeby byly následně analyzovány. Spitzer došel k závěru, že někteří z nich pociťovali změnu v jejich sexuálních touhách.

Spitzer nyní přiznává, že tento závěr byl špatný a píše omluvný dopis, ve kterém uvádí: „Věřím, že dlužím gay komunitě omluvu za můj výzkum, který byl vyhodnocen na základě neověřených tvrzení o účinnosti reparační terapie.“