Možná jste se s tím popraly v minulosti, možná se v něčem podobném plácáte právě teď a kdoví, možná uvažujete, že by to výhledově mohlo stát za to. Co vlastně takový sex s ex obnáší, jaké jsou výhody a nevýhody a na co je potřeba dát si dobrý pozor?


A je to tady. Byly jste spolu v dobrém i zlém, ve zdraví i nemoci, v bohatství i chudobě a teď je všemu konec, rozešly jste se a musíte se smířit s tím, že už není „my“, ale pouze „vy“ a „ona“. Rozchody jsou samy o sobě velice ošemetná věc a nejdou škatulkovat ani paušalizovat, stejně tak jako nelze kategorizovat expřítelkyně.

Obecně se ale dá říct, že rozpad vztahu způsobují tři faktory. Buď je v tom někdo třetí a za a) jste to vy, kdo má zlomené srdce a je zdrcen, nebo za b) jste to vy, kdo expřítelkyni zlomí srdce a zdrtí ji, nebo za c) jednoduše pominou důvody pro trvání partnerského vztahu. Stává se, že časem zjistíte, že člověka vedle sebe vlastně ani nemilujete a že se k sobě nehodíte. Co se dá ale dělat, když už spolu nemůžete být, ale přesto vás to k sobě nekontrolovatelně táhne, jiskří to a atmosféra by se dala krájet pokaždé, když se spolu ocitnete v jedné místnosti?

Inu, můžete se pokusit s expřítelkyní udržovat milenecký vztah. Nevíte, jestli je to ta správná cesta? Nevadí, zkusme si probrat pro a proti.

Sex s ex je hloupý nápad, pokud:

 • Si od něj slibujete návrat.
  Ano, je možné, že svou bývalku utáhnete na hvězdný sex, ale pokud jste se jednou rozešly (a nebylo to právě kvůli tomu, že jí hvězdný sex scházel), tak je jen mizivá pravděpodobnost, že se vám podaří zachránit zbytky toho, co mezi vámi zůstalo a obnovíte vztah v celé jeho kráse. Mnohem pravděpodobnější je, že se k sobě načas vrátíte, ale jen proto, abyste zase dospěly k závěru, že to mezi vámi prostě nefunguje.

 

 • Je v tom někdo třetí.
  A nezáleží na tom, jestli máte novou partnerku po boku vy nebo vaše ex. Milenecké trojúhelníky jsou balancování nad propastí se ztrouchnivělým provazem pod nohama a nedopadají dobře, dřív nebo později pravda stejně vyjde najevo a následné patálie dost často několikanásobně předčí to, co vám daly společně strávené chvilky pod peřinou. Pokud váš vztah zkrachoval díky nové slečně na scéně, je lepší zapomenout na veškerou chemii a rozhodně nerozjíždět milenecké pletky. Kromě toho, že je to nemorální (i když někteří respondenti tvrdí, že svést expřítelkyni poté, co vás opustila kvůli jiné, může přinést krátkodobé zadostiučinění – což ale rychle odezní a je vám pak ještě hůř než předtím) vám to může snadno pokazit reputaci. A pokažená lesbická reputace se napravuje velmi těžko.

 

 • Svou ex stále vášnivě milujete a od sexu po rozchodu očekáváte iluzi vztahu.
  Není jednoduché si to přiznat, ale pokud jste se stále nesmířili s tím, že je váš vztah u konce, snadno si můžete nalhávat, že díky nadále trvajícímu milostnému životu se toho vlastně moc nezměnilo. Přece spolu dál trávíte večery a nic nebrání tomu, abyste svou ex zahrnovala dárky, pozorností a pečovala o ni stejně, jako před rozchodem. V tom lepším případě tohle vaše ex utne včas, ale v tom horší se klidně nechá rozmazlovat a hýčkat, dokonce s čistým svědomím. Přece jen jste to vy, kdo se rozhodl v tom takto pokračovat, nikoliv ona. Na tohle pozor, procitnutí bývá v takovém případě velmi bolestivé a špatně se hojí.

 

 • Vaše ex vzala rozchod jako zelenou pro bujarý noční život.
  V případě, že se vaše partnerka cítila ve vztahu s vámi svázaná (anebo se jí lejtka zapalují od přírody), může se stát, že bude jako motýlek pendlovat od květinky ke květince. Abychom nechodili dlouho kolem horké kaše – jestliže vaše ex střídá milenky jako ponožky, rozhodně s ní do postele nelezte, ani kdyby byla hotovým ztělesněním Afrodité. Nejen proto, že riskujete zdraví (co si budeme nalhávat, i mezi ženami se vyskytují nepříjemné zdravotní potíže související s pohlavním životem), ale především se snižujete na úroveň jejích jednorázových aktivit. Promiskuita není in a stejně jako účast v milostném trojúhelníku, i ona (ač přeneseně) vám může poškodit reputaci.

 

Nebuďme ale pouze negativní, sex s ex může být v jistých situacích přínosem. Zejména, pokud:

 • Rády experimentujete a o sexu se nebojíte otevřeně mluvit.
  Jestliže jste si obě jisté, že po emocionální stránce je mezi vámi všechno v pořádku (tudíž ani jedna není nešťastně zamilovaná do té druhé a od sexu si kromě příjemně stráveného času nic dalšího neslibuje) a jste naladěny na stejnou vlnu, nic vám nestojí v cestě k poznávání nových věcí a posouvání hranic. Kdo jiný než vaše ex by byl vhodným adeptem? Experimentování se meze nekladou, ale v případě sexu ve třech (a více lidech) je zapotřebí mít opravdu tisíciprocentní jistotu, že emocionální závazky nemáte veškeré žádné.

 

 • Nemáte čas ani chuť hledat si novou partnerku, ale sex vám chybí.
  Pokud je single i vaše bývalá přítelkyně, není na škodu se občas nezávazně sejít, dát si společně skleničku a případně si ráno poté připravit snídani. V tomto případě ale pozor, pokud se na scéně vyskytne nový objev. Jak už bylo zmíněno výše, trojúhelníky napáchají obvykle více škody, než užitku.

 

 • Sex s ní byl tím nejlepším, co jste v životě zažila a nic jiného se mu nevyrovná.
  Tohle zavání průšvihem, ale může se stát, že jediná vaše ex přesně věděla, co si s vámi má počít v posteli a ostatní ženy vás nedovedou náležitě uspokojit. Jestli to obě vnímáte stejně a shodujete se na tom, že mezi vámi jde čistě a jen o vynikající sex, směle do toho. Život je příliš krátký na to, abychom ho strávily sexuálně frustrované. A pravdou je, že ex přesně ví, kam sáhnout, co tam dělat a jak dlouho. ;)

 

Shrnutí na závěr?

Sex s ex může být příjemnou záležitostí, ale je potřeba dávat si pozor na citovou zainteresovanost, kdy je jedna z vás stále zamilovaná, a na další lidi objevující se mezi vámi a vaší bývalou partnerkou. Pokud jste ale obě single, komunikujete spolu otevřeně a jste schopné dodržovat několik málo pravidel bezpečného ex sexu, není důvod odpírat si společně strávené chvilky. :)