Před nedávnem jsme vás informovali o World Pride 2012, události, kterou tento rok hostuje Londýn a na jejíž organizaci se začalo pracovat už před více než pěti lety. Bohužel ale pouze pár dní před jejím konáním organizátoři oznámili, že se nakonec nebude jednat o tak velkolepou událost, jak se původně očekávalo. Co se tedy vlastně stalo a jak tyhle změny ovlivní celkový průběh World Pride?

Sobota 7. července 2012 měla být dnem, jenž se zapíše do britské historie, dnem, kdy se do Londýna sjedou lidé z celého světa, aby oslavovali mimo jiné to, jak gay-friendly Londýn je. Bohužel realita je taková, že si tento den nejspíš zapamatujeme jen jako den, kdy se staneme svědky jedné velké ostudy, která navíc ponese přívlastek „světová“.

Na vině je spousta faktorů. Organizátoři Pridu, spousta utracených peněz za Olympiádu nebo například to, že na celé akci nepracují žádní lidé „na plný úvazek“. Na organizaci celé akce se, věřte nebo ne, podílí pouze a jen dobrovolníci, kteří tohle vše dělají zadarmo. Samozřejmě, že akce, o které se předpokládá, že přiláká více než milion lidí, potřebuje spoustu finančních prostředků. London Pride, který v roce 2004 získal status „nadace“, měl vždy problémy s tím, aby nebyl finančně ztrátový a zejména tento rok si jeho sponzoři dali na čas s placením. Nedostatek peněz nebyl nějak výrazně vyšší než v předchozích letech, bohužel se ale Westminster council (něco jako magistrát části Londýna, ve které se akce bude konat) tento rok rozhodla tohle netolerovat a London Pride se musel spokojit s tím, co měl. Klasický London Pride většinou vyjde na zhruba 300 000 liber, letos to mělo být o 50 000 liber víc. I když sponzoři slíbili, že peníze pošlou včas, nestalo se tak a na účtu London Pride nebyl dostatek peněz pro to, aby se v organizaci akce mohlo pokračovat. Westminster council má samozřejmě právo Pride zrušit nebo výrazně omezit, pokud se jim zdá, že Pride nedisponuje v určitý moment částkou, kterou by měl mít pro zajištění plynného chodu celého dne. Ve čtvrtek 28. června se Westminster council tedy rozhodla, že bude muset zasáhnout, což přineslo spoustu nepříjemných změn.

Začátek Pridu nebude v předpokládaných 13h, ale v 11 a nebudou se moci prezentovat žádné motorizované trucky, návěsy ani nic podobného, takže se ušetří na bezpečnostních opatřeních. Bude se jednat pouze o doslovný „pochod“. Tohle bohužel kvůli pozdnímu oznámení způsobilo problémy a taktéž zbytečně utracené peníze společnostem a organizacím, které už byly v podstatě připravené vyrazit.

Jediná část Londýna, kde se bude vše odehrávat podle originálního plánu, je Trafalgar Square. Veškeré akce, které byly naplánovány do ulic čtvrti Soho, jsou zrušeny, takže možností, kam po průvodu jít, výrazně ubylo. Ti, kteří na Pride tento rok jedou, by se tedy měli připravit na absolutně přeplněné kluby a bary v celém centru Londýna, které se stane útočištěm většiny účastníků Pridu.

London Pride se musel už několikrát potýkat se změnami, které nebyly včas oznámeny, ale katastrofa, která nastala tento rok, bude jen těžko někdy překonána. Počkejme si tedy do soboty, třeba nakonec nebude vše tak zlé, jak se zdá…