World Pride 2012, queer událost roku, byla i přes odrazující zprávy vyplouvající v posledních dnech na povrch strhující podívanou.

Začal již nový týden, ale nespočet účastníků londýnské World Pride zcela jistě stále sbírá síly po sobotním průvodu a následném programu na Trafalgar Square, o afterparty v londýnských klubech nemluvě.

Jak už bylo předem avizováno, chyběly letos veškeré duhové návěsy vezoucí účastníky pride a zabezpečující hudební doprovod, ale i navzdory omezeným možnostem a finančním prostředkům si organizátoři poradili a nikdo se nemusel cítit ochuzen. Průvodu se zúčastnilo okolo 25 tisíc lidí a trasa, kterou se dav vydal, byla následující: samotný začátek byl na Baker Street v Marylebone, poté karnevalové procesí kráčelo podél Oxford Street a Regent Street, dolů po Pall Mall a Cockspur Street, prošlo přes Trafalgar Square a skončilo na ulici Whitehall.

Na Trafalgar Square pak pokračoval program plynule navazující na oslavy hrdosti a rovnoprávnosti. Na hlavní stagi se předvedla opravdu pestrobarevná paleta umělců a sobotní odpoledne tak bylo plné živé hudby, tanečních vystoupení, stand up comedy a samozřejmě tanečních setů od DJs a na podiu se objevily i takové osobnosti jako Boy George, Deborah Cox, Guilty Pleasures či Corey Hart.

K celé události se kladně postavila i britská vláda (slibující rovnoprávné manželství v Anglii a Walesu v roce 2015) a svoji podporu dala najevo vyvěšením duhové vlajky na jednom z ministerstev. Ministerský předsteda David Cameron řekl: „Je tomu 40 let, co lidé poprvé pochodovali Londýnem volajíc po rovných právech. Od té doby jsme ušli velmi dlouhou cestu a stále je vidět pokrok.

Krátká reportáž z pride:

 

Během dnešního dne vám přineseme i report z pride očima jedné z našich redaktorek a nebude chybět ani bohatá fotodokumentace. Čtěte Queermag!