V Amsterdamu bude k vidění historicky první výstava českého queer umění. Výstavu připravil kurátor Ladislav Zikmund-Lender a vznikla díky spolupráci Českého centra v Haagu a projektu P.A.X. (Pink Art Xperiment).

Jde o úplně první výstavu svého druhu, která by prezentovala queer umění ze střední a východní Evropy u sousedů ze západu. Více v tiskové zprávě Českých center:

Výstava potrvá od 2. do 26 srpna 2012.

Vernisáž: 2. 8. od 16:00 hod. –  uvede kurátor Ladislav Zikmund-Lendera
 
Kde: P.A.X. 2012, Messinastraat 38B, 1019 LP Amsterdam
Otevřeno: čtvrtek – neděle, 12:00 – 19:00
 
Hana Schenková, pověřena řízením Českého centra v Nizozemsku:
„Podařilo se nám připravit výstavu, která byla zařazena do doprovodného programu Gay Pride v Amsterdamu, jednoho z nejnavštěvovanějších letních kulturních festivalů na světě. Festival se stal fenoménem pro všechny, do akce se zapojují obyvatelé Amsterdamu, turisté, významné kulturní organizace, velvyslanectví, kulturní instituty jednotlivých zemí, apod. Každoročně ho navštíví statisíce lidí z celého světa. Pokud budete v srpnu v době konání festivalu v Amsterdamu, nenechejte si tuto jedinečnou příležitost ujít.“

Výstava má za cíl představit průřez současným českým queer uměním, zachytit jeho nejzásadnější témata, podoby a osobnosti. Vystavený materiál se pohybuje od aktivistických vizuálních objektů (vizuální kampaň), přes díla tematizující různé formy identit a průniky různých menšin (Mark Ther, Radim Labuda), metafory tělesnosti (Anna Daučíková), ale též povrchnější formy glam, práce s kýčem, pop-kulturou (Martin Kámen) nebo komiksem (Ticho 762/Bohumír Tabák/Petr Vlček). Výstava bude zahrnovat i dva exkurzy do historické perspektivy předválečného queer umění (Ladislav Vlodek, Vratislav Nechleba). K výstavě vyjde katalog.

Vystavující umělci: Mark Ther /CZ/, DE ARDOISE /CZ/, Darina Alster/Tamara Moyzes /CZ/, Radim Labuda /SK/, Jana Štěpánová /CZ/, Anna Daučíková /SK/, Eugenio Percossi (CZ/IT), Ticho 762/Bohumír Tabák/Petr Vlček (CZ/PL), Martin Kámen /CZ/, Lukasz Stoklasa /PL/, Karolina Bregula /PL/, Ladislav Vlodek /CZ/, Vratislav Nechleba /CZ/, Jan Miko /CZ/

Součástí expozice bude i ohlédnutí za uměleckou QUEER scénou v zemích, kde v roce 1948 komunistický režim na čtyřicet let násilně vymazal homosexualitu z veřejného života. Výstava nabídne dvě historické reprodukce.

QUEER umění je často nepřesně označované jako homosexuální umění. Pojem QUEER ale rozšiřuje onu velmi úzkou tematiku „homosexuality“, tedy sexuálních kontaktů mezi osobami stejného pohlaví, o společenský a především kulturní přesah. Jeho hlavním úkolem je rozostřovat hranice normality, což je ve vizuálním umění hodnota daleko přesahující hranice různých uzavřených komunit a je široce sdělná.

Více informací:
www.czechcentres.cz; http://hague.czechcentres.cz;
http://www.facebook.com/events/416306341747923/