STARTUJE VELKÝ SERIÁL O COMING OUTECH, KAŽDÝ TÝDEN VÁM PŘINESEME JEDEN PŘÍBĚH JEDNÉ Z VÁS. MŮŽETE PŘISPĚT I VY!

Kelly J: „Je to jen fáze, kterou procházíš!“

Znáte to – máte přítelkyni, chodíte s ní ven, trávíte s ní čas a rodiče se začnou zajímat, jak to přijde, že jejich kdysi k počítači tolik přicuclá dcerunka je najednou ve dne v noci pryč. „Že ty máš kluka?“ zeptají se, celí šťastní, že se dítko konečně rozhoupalo.
Ano, tady přichází poněkud trapný moment. Jsou dvě varianty – buď budete zatloukat, zatloukat a zase zatloukat, anebo rodičům kápnete božskou, že sice máte počínající a nadějně vyhlížející vztah, ale s NÍ.
Jak víme, existuje samozřejmě mnoho vyústění coming outu, od těch dramatických, až po naprosto pohodové. Můj případ byl trochu jiný.

„Pche! Prosím tě… To je jenom nějaká fáze, kterou procházíš, ono tě roupy přejdou, až se objeví ten pravej.“

A přesto, že můj vztah s přítelkyní tolerovali a měli ji rádi, kdykoliv jsme se jen přiblížili k tomuto tématu, matka nezměnila názor: „Já vás beru jako kamarádky. Bylas normální, seš normální a budeš normální!“ prohlásila pevně. „Vždycky se ti líbili kluci a to, že ses v nich zklamala, snad neznamená, že budeš navždycky lesba.“ Načež znovu následuje ten úžasný dovětek: „Počkej, až se objeví ten pravej!“

S kyselým úsměvem jsem poznamenala: „Klidně i levej, když tolik chceš.“

Na tomto místě by se hodilo poznamenat, že pravého jsem opravdu hledala, do jisté doby. Teď už naštěstí vím, proč by mi už nepomohl ani Google.

S prvním to byl „vztah“ na dálku, bylo mi třináct a vydrželo to měsíc. Pak už se vztahy nekonaly, jen známosti, o kterých jsem dříve nebo později zjistila, že by to fakt nešlo. Zářným případem budiž mé první a poslední rande s chlapcem, kterého jsem poznala na taneční zábavě a zdál se být celkem fajn, tedy do té doby, než jsem ho viděla na denním světle a tam byl zaprvé nepřitažlivý, zadruhé když jsme si sedli na lavičku v parku u říčky a kolem nás se procházela roztomilá kachňata, okamžitě zasněně oznámil, jak by si je chytl, zabil a upekl k večeři. Nemluvě o tom, že měl iritující zvyk říkat „klučina“, „holčina“ a „jinačí“. A tak dále, a tak dále.

Že jsem i já trochu jinačí holčina, to mi v šestnácti osvětlila až moje kamarádka z Británie, jejíž gaydar se v mém případě nezklamal. Najednou to do sebe všechno zapadalo.

Když jsem se odhodlala ke coming outu, bylo mi osmnáct a byla jsem si jistá, že navzdory několika předchozím zklamáním moje tehdy čerstvé pobláznění do jisté mladé a nádherné slečny vydrží. A vydrželo, měly jsme skvělý, asi roční vztah.

Řekla jsem to rodičům po jednom návratu domů z restaurace, kde jsem si předtím dala víno na posilněnou. Bylo to v afektu, protože jsme se pohádali a tlačili na mě – kde pořád jsem, s kým jsem a jestli jsem na holky, anebo co. Nicméně už to bylo venku. A jak jsem zmínila, rodiče mě sice nevyhnali z domu, nezavřeli do věže, nevydědili mě, nerozhodli se pro fyzické tresty… Jen pořád čekají, až se dostanu z té fáze, kterou procházím.

Milé dámy, pokud máte podobnou zkušenost jako já a jste podobně rozčarovány/ ukřivděny, tak vězte, že s tímhle se dá dělat jediná věc – pokrčit rameny a při podobných řečech si představovat třeba váš nejlepší sex, což vám spolehlivě vyčaruje připitomělý úsměv na rtech a hlas vaší matky přestanete vnímat. A pokud vás a váš vztah rodiče tolerují, pokud vás nezavírají do kláštera a vaší drahé nevyhrožují smrtí v případě, že se k vám přiblíží, nezbývá vám nic jiného, než i přes jejich nejapné řeči spolknout hrdost a čekat, jestli svůj postoj nezmění třeba po vašem eventuálním několikátém vztahu s osobou stejného pohlaví.

Je samozřejmě k vzteku, když víte, že kdybyste si domů přivedly kluka, vaše matka by ho vítala s nadšením, otec by si ho podezřívavě měřil, ale byli by oba rádi, že jste ‚normální‘– jejich hlavní starostí by bylo, abyste z nich příliš brzy neudělaly dědečka a babičku. Jestliže si však podobný scénář neplánujete, znovu si připomeňte, že jste to byly vy, kdo sebral odvahu, udělal první krok a rodičům se svěřil. Vy už jim nedlužíte nic – teď je to jen na nich.
Coming out zkrátka bývá běh na dlouhou trať :).

 

ZAŠLETE I VY SVŮJ PŘÍBĚH O COMING OUTU! KONTAKTY ZDE.