Jedna z nejlepších tenistek všech dob a zároveň žena otevřeně hovořící o své orientaci, Martina Navrátilová, poskytla rozhovor britskému magazínu Gay Star News. Řeč byla o aktuálně probíhajících letních olympijských hrách, o strachu sportovců vyoutovat se a došlo i na politiku.

O homofobii v týmech

Homofobie obecně se snadno praktikuje, ale pokud jde o konkrétní případ, je to obtížné. Pro hráče je snadné vtipkovat o teplouších a tak, ale pokud je jeden z týmu otevřený gay, už nebudou říkat žádné srandičky. A proto si myslím, že když se atleti vyoutují, všecho by se změnilo.

Na druhou stranu, komunita v tenise byla vždy otevřená a ostatní podporovala. Byli jsme prvním okruhem sportovců, kteří se zasloužili o šíření povědomosti o AIDS kvůli tomu, že se Arthur Ashe (americký tenista, pozn. redakce) nakazil.

Vždy jsem říkala, největší věcí, kterou můžete učinit, abyste se prosadili, je projít si coming outem. Kdyby se jen pár sportovců vyoutovalo, zatímco jsou stále aktivními hráči, stavidla by se otevřela.

O gay sňatcích v USA

Sňatky homosexuálů jsou velkou záležitostí. Myslím, že k tomu dojde. Před asi 8 lety jsem jim dávala 10 let, takže jsme blízko. Za vlády Bushe jsme neměli šanci, ale poté, co Obama promluvil v náš prospěch, je to pouze otázkou času, ale domnívám se, že to nastane před koncem jeho druhého předsednictví, bez pochyby.

K otázce svateb – nejde jen o právo se vzít, dá vám to rovné postavení ve společnosti. Pro mě je to ten největší problém a musíme jít nadále tímto směrem.

Litujete, že jste se nemohla vdát?

No, udělala jsem několik špatných rozhodnutí, když došlo na partnerky, ale ráda bych měla tu možnost udělat to legálně. A stále to v budoucnu chci udělat. V současné době mám vztah a ta možnost tu není. Život by byl mnohem jednodušší na tolika úrovních a je to základní lidské právo.

Strávila jste čas ve Velké Británii i Spojených státech. Je zde něco, co byste ráda, aby jedna země převzala od druhé?

Británie je tak regulovaná, takže nemáte tolik svobody, lidé se tím nechávají unést. Během řízení myslím strávíte víc času sledováním tachometru místo cesty, protože se tolik bojíte, že v poště najdete lístek s pokutou…

Na druhou stranu je Británie o tolik víc pokroková v sociální problematice. Je opravdu na špici a Spojené státy jsou tak pozadu. S čímkoliv, co se váže k sexu, jsme v USA nahraní. Domnívám se, že je to pozůstatek Puritánů. Na Floridě existuje zákon o velikosti plavek a nesmíte jít „nahoře bez“ a všechno je sexualizováno. Je to ke zbláznění.

Takže se bavíme o svatbách gayů a oni jaksi stojí proti těmto sňatkům, protože je to cesta k polygamii a bestialitě. A vy si říkáte ‘to vážně’?

Když dojde na otázku sexu, přijdou potíže. Když jsem se účastnila Dancing With The Stars, nejen, že jsem musela nosit podprsenku, ale musela jsem používat krytí na bradavky pro případ, že by kostým selhal. Chraň bůh, aby se na televizních obrazovkách objevila ženská bradavka, protože v Americe je tohle pornografie. Jsme prostě v tomto ohledu tolik puritánští.

Mnoho míst po celé Evropě má v této problematice mnohem více svobody…

To je pravda, ale UK je tolik před Amerikou. Česká republika je demokratickou zemí o málo víc než 20 let, ale jsou mnohem dál v sociální problematice než jsme ve Spojených státch.

 

Celý rozhovor (v anglickém jazyce) najdete na www.gaystarnews.com.