11. srpna 2012 byl v Tchaj-wanu při buddhistickém obřadu v klášteře Taoyuan na severu ostrova oddán první homosexuální pár. Jde o první vlaštovku ukazující, že i v buddhistické Číně se dají vybojovat práva homosexuálů.

Dvě třicátnice, Fish Huang a You Ya-Ting měly při obřadu tradiční bílé svatební šaty a celá svatba proběhla tradičně – nevěsty si řekly „ano“ před sochou Buddhy a místo prstenů si vyměnily buddhistické modlitební náramky. Svatby se zúčastnilo asi na 300 hostí, kteří něvěstám věnovali své motlidby. Spojení těchto dvou žen požehnala buddhistická mistryně Chao Shih-hui, která oslavila tento historický okamžik první homosexuální svatby s buddhistickým obřadem na Tchaj-wanu.

„Jsme svědky historie. Před námi stojí, které chtějí  bojovat za svůj osud, které chtějí překonat sociální diskriminaci,“ uvedla Shih-hui, známá zastánkyně boje proti sociálním nespravedlnostem. „Mohlo by se zdát neuvěřitelné, že žena jako oddávající provází obřadem, ale buddhismus nezasahuje do ideologických konfliktů a já jsem zvyklá na nevěříčné pohledy různých sociálních hnutí,“ dodala.

Rodiče páru se obřadu nezúčastnili. „Nejprve naši rodiče souhlasili, ale nakonec se rozhodli se svatby nezúčastnit, což nás mrzí. Chápeme, že někteří lidé nechtějí být vystaveni v médiích,“ řekla Huang před svatbou. „Doufáme, že s podporou mistryně toto manželství změní pohled mnoha lidí, i když to nemá žádnou právní hodnotu,“ dodala nevěsta.

Tchaj-wan je jednou z nejvyspělejších společností v Asii z hlediska tradic, přesto šlo o vůbec první buddhistickou svatbu se vším všudy. První veřejná svatba homosexuálů zde proběhla již v roce 1996, ale toto bylo poprvé, co šlo o buddhistickou svatbu. Skupiny bojující za práva homosexuálů tlačí na prezidenta Ma Ying-jeou, aby zlegalizoval stejnopohlavní manželství a umožnil gay párům adoptovat děti, ještě než skončí jeho funkiční období v roce 2016.

Níže najdete videa z této svatby. Přejeme páru hodně lásky a porozumění a gay Tchaj-wancům a Číňanům obecně hodně trpělivosti a víry.