Dneškem končí festival Prague Pride 2012, který vyvrcholil včerejším pochodem hrdosti v Praze. Pochodu se podle policejních odhadů zúčastnilo asi 10 000 lidí.

A jaké to bylo?

Účastnící pochodu se začali shromažďovat už před dvanáctou hodinou a ve workshopu si například mohli připravit vlastní transparenty. Průvod s několika alegorickými vozy pak vystartoval ve 13:00 z Václavského náměstí, od sochy Sv. Václava. Jestliže jste se zařadili až k druhé polovině průvodu, s největší pravděpodobností jste na Václaváku strávili o něco víc času a chtě nechtě chytili barvu od ostrého poledního slunce. Kdo se neměl kam schovat a nechtělo se mu vycházet z davu nadšených účastníků, snažil se alespoň zachytit stín, který vrhaly transparenty. V mezičase jste se mohli bavit pozorováním přítomných radikálů z D.O.S.T. či odpůrců festivalu z řad mladých křesťanů. Oči ale zajisté přitáhly i povedené transparenty hlásající „Přiznej barvu, Kikino“ nebo „Klausoše do koše„. Paní na vozíčku si vezla transparent „Miluji svou ženu, ale mám v sobě dost hrdosti, abych to napsala svou tužkou pane prezidente!

Zatímco se první oslavující začali okolo 14:20 hromadit na Střeleckém ostrově, zadní konvoj průvodu na Václavském náměstí se teprve začal hýbat kupředu. Těch lidí! Pak už ho nic nezastavilo (kromě jedné červené na semaforu před mostem Legií).

Samotný průvod nebyl nikým a ničím ohrožen ani omezen, přihlížející a mezi nimi velké množství zahraničích turistů účastníkům Prague Pride vyjadřovali podporu, jen hrstka provokatérů vykřikovala urážky. Podle ČT bylo policií zadrženo sedm lidí, kteří se snažili narušovat průběh pochodu. O žádných dalších komplikacích nevíme, ani záchranná služba nemusela na akci zasahovat.

Příchod na Střelecký ostrov působil velkolepě, pohled shora na plné schodiště duhově se hemžících lidí, pod schody postávali čekající fotografové. Sotva jste prošli kolem, ocitli jste se u první hudební stage, nedaleko se nacházela druhá a kolem byly připraveny stánky s občerstvením.

Ostrov se v krátkém čase zaplnil a Pride se proměnila ve skutečnou párty trvající do večerních hodin,  která tak byla vyvrcholením dne a na kterou se přišli bavit i lidé, kteří se průvodu nezůčastnili. Heterosexuálové včetně maminek a tatínků s dětmi splynuli s davem a užívali si zbytek dne bez ohledu na to, zda mají rádi barvy duhy. Na DJ stagi to tepalo již od samého začátku akce a o tanečníky nebyla nouze.

Na live stagi s živými kapelami a zpěváky se předvedli například The Tap Tap, kteří sklízeli bouřlivé ovace, finalista soutěže Hlas Československa Norbert Peticzky a i milovníci netradičních beatů si přišli na své u vystoupení romské skupiny Bitumen Beat. Následovalo vystoupení silových akrobatů Dae Men, skupina Toxique, izraelští The Young Professionals a na závěr slibovaná Dara Rolins. Návštěvníci akce pak pokračovali do různých klubů po Praze, oficiální párty byla v klubu Friends.

Akci na live stagi uváděla Lejla Abassová a Jan Musil. S krátkou řečí zde vystoupil například gay aktivista Jiří Hromada nebo Zdeněk Svoboda z organizace Proud.

Tady je první fotogalerie z celého dne. Zítra se můžete těšit na přídavek!