Zdá se to být nemožné, ale vývojáři se snaží rozlousknout další tvrdý oříšek. Poté, co FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) schválil v USA používání sady na domácí testování HIV, v Africe začali vědci pracovat na smartphonu, který také bude schopen tento test provést.

Tým vědců z jižní Afriky a Jižní Koreji vyvíjí tzv. Smartscope – 1 mm veliké mikroskopické zařízení vybavené světlem připnuté ke kameře telefonu, Smartscope bude propojený s aplikací, která dokáže vyfotografovat a analyzovat vzorek krve a zároveň změřit zdravotní stav imunitního systému.

Tým doufá, že zkušební verze by na klinikách v jižní Africe mohly začít být testovány příští rok, řekl AFP Jung Kyung Kim, profesor biomedicínského inženýrství na univerzitě v Jižní Koreji. V této oblasti žije skoro 6 miliónů HIV pozitivních lidí, ve Svazijsku je virem nakažena čtvrtina dospělé populace.

Smartscope není určen k nahrazení dosavadního testování na klinikách v rozvinutých oblastech, ale k pomoci diagnostikovat a léčit na odlehlých místech, kde jsou dostupné pouze omezené technologie.

 

zdroj: health.yahoo.net