Přesto, že tento článek píšu v bezmocném vzteku a zoufalství, pokusím se být objektivní a uvažovat s nadhledem. Obvykle se snažím probírat témata z více stran a úhlů pohledu, ale dnes budu radikálně přímočará a budu brát v potaz pouze jednu stranu barikády. Ne, opravdu nebudu hájit podlé pohnutky nevěrnic, ani zkoumat důvody a okolnosti, které je ženou do náručí cizích (nebo minimálně ne těch, které mají doma) žen.

Vaše partnerka je krajně podezřelá, možná dokonce „divná“, chodí domů pozdě, hlídá si mobil, na často zcela nevinné otázky není schopná dát přímou a jasnou odpověď a neustále mlží ohledně toho, kde a s kým tráví volný čas, když není doma. Což bývá častěji, než je zdrávo. Možná máte pouhé podezření, že vás podvádí, možná už máte v ruce důkaz a jste o nevěře přesvědčeny. Co s tím?
V dobách dávno minulých bylo běžným jevem, že usvědčené cizoložnice končily pod gilotinou nebo absolvovaly výprask bičem na pranýři, čistě pro výstrahu ostatním. Některé kultury si podobný folklor udržují dodnes, nevěrnice kamenují a stínají jim hlavy. Myslím, že takto radikální tresty jsou opravdu trochu tvrdé, avšak pravdou je, že nevěra je podlá sociální interakce a rozhodně by neměla procházet jen tak. Ale co tedy s nevěrou a s nevěrnicí obzvlášť?
Co nevěra, to rozdílné okolnosti i průběh, ale u všech platí, že ukážou nejen nakolik je vztah stabilní (i když který vztah obsahující nevěru lze nazvat stabilním může být dobrým tématem k polemikám a diskuzím na dlouhé večery), ale především, jak je kdo charakterní či nikoliv.

 

Dějství první – tušení

Obecně známou radou lidem, kteří podvádějí své partnery, je „zatloukat, zatloukat, zatloukat“. Co lze ale poradit těm, kteří mají podezření, že jsou podváděni? Na jednu stranu se nabízí myšlenka na uchování bezpečné iluze a předstírání, že vztah je v pořádku, nevěra nehrozí, všechno je krásné a nebe je bez mráčku.  Pokud jste postřehla první, druhý i další varovný signál, že vás partnerka podvádí, můžete se samozřejmě tvářit, že se nic neděje a veškeré další signály přehlížet. Bohužel si ale s největší pravděpodobností budete lhát do kapsy a dřív nebo později se to provalí. Buď se krutou pravdu dozvíte vy, nebo se ji dozví vaše okolí a je na vás, která varianta se vám zdá horší.

Takže by se dalo říci, že druhá možnost je sice o dost bolavější, ale ve svém závěru milosrdnější. Pokud máte podezření, nebojte se o tom s partnerkou mluvit. Najděte si vhodný okamžik, kdy budete obě v klidu a pokud hrozí hádka a scéna, zkuste zvolit pro tento rozhovor místo na neutrálním a veřejném místě. Přítomnost dalších (i když neznámých) lidí vám může pomoci udržet emoce na uzdě. Seberte v sobě všechnu odvahu a narovinu se partnerky zeptejte, dávejte si ale pozor na to, abyste se neuchýlila k výčitkám, křiku, hněvu a hysterii. Pokud na ni uhodíte příliš zhurta, nedočkáte se upřímné odpovědi, ale nicneříkajících lží. Snažte se hovor udržet v konstruktivní rovině, mluvte věcně, ptejte se přímo a sledujte nejen, co vám partnerka říká, ale taky jak to říká. Uhýbá-li pohledem, nervózně si hraje s mobilem nebo s vlasy a hlas se jí chvěje, trefila jste se do černého.
Pokud vás ale vaše přítelkyně uklidňuje a vypadá důvěryhodně, nezbývá než se jí za své neopodstatněné podezírání omluvit, od věci by nebyla ani večeře na usmířenou. Co se dá ale dělat, když vám potvrdí vaše obavy?

 

Dějství druhé – odhalení

Je možné, že vás konejší představa, jak svou partnerku lehce škrtíte pod krkem, případně její bokovce vesele škubete vlasy, nebo jí (oběma) vychrstnete pivo do obličeje. Jak jsme si ale řekli už na začátku, naše společnost neuznává žádné fyzické trestání nevěry, takže je potřeba, abyste si po tom, co oschnou vaše slzy, udržela čistou hlavu. Zjištění, že vám milovaný člověk lže, je samo o sobě strašné, když se k tomu ale přidá vědomí toho, že tento milovaný člověk s někým dalším sdílel to nejintimnější, co měl sdílet pouze s vámi, je to dost často nesnesitelné. Smutek střídá vztek, zlobu, zášť, nenávist i zrazenou lásku, ale je na vás, abyste zachovala klid a neudělala něco, čeho byste později mohla litovat. Není dobré opíjet se do němoty, psát po nocích podvodnici (nedejbože člověku, se kterým vás podváděla- to už je hodně patetické) zhrzené zprávy, pomlouvat ji u společných přátel a vůbec nejhorší nápad, jaký by vás mohl napadnout je, oplácet nevěru nevěrou.
Možná splní účel v tom, že vaši partnerku zraní, ale vám samotné bude ještě mnohem hůř. Takže v klidu dýchejte a uvažujte, co se dá ve vaší situaci dělat.

 

Dějství třetí – sčítání škod

Velmi záleží na tom, jestli se jedná o jednorázovou nevěru spáchanou pod vlivem alkoholu (případně momentálním pomatením mysli), nebo jestli vás partnerka podváděla opakovaně, vědomě a s citovou zainteresovaností. V prvním případě je možné přemýšlet nad tím, že by bylo možné pokusit se znovu obnovit vzájemnou důvěru a pracovat na záchraně vztahu. Žádá to velké úsilí z obou stran – pro vás nebude rozhodně snadné přítelkyni věřit a nepodezírat ji, že za každou kávou s kolegyní a za nakupováním se sestřenicí se neskrývá něco mnohem méně nevinného, a pro vaši přítelkyni nebude snadné vás přesvědčit, že opravdu patří srdcem, duší i tělem pouze vám. Pokud je ale vaše láska opravdu silná, dá se jednorázová nevěra odpustit a vztah může být časem stejně kvalitní, jako dřív. Ovšem je potřeba neusínat na vavřínech, být ve střehu a žádné další škobrtnutí neodpouštět.

Jestliže se ale jedná o nevěru opakovanou (v tomhle případě jsou lesbičky specialistkami na „návraty“ ke svým expartnerkám), mějte se na pozoru. Nevěrnice vás možná přesvědčí, že už se nic podobného opakovat nebude, vy jí možná dokonce uvěříte, ale nenechte se mýlit. Žena, která je schopná udržovat poměr se dvěma lidmi zároveň (a minimálně jednoho z nich bez problémů udržuje nějaký čas v nevědomosti) je velmi zdatná v plánování a taky je velmi obratná lhářka. Takové ženy je lepší obcházet velkým obloukem a nepřipouštět si je příliš k tělu.

 

Dějství čtvrté – konečné řešení

To, jak váš vztah s nevěrnicí skončí nebo jak bude pokračovat, bohužel nezáleží pouze na vás. Je možné, že se váš vztah rozpadne, protože se vaše partnerka rozhodne odejít za svou milenkou. Ovšem v případě, že o vás stojí a chce s vámi zůstat, držíte otěže v rukou vy a je na vás, jak se s touhle neveselou situací poperete.
Pro to správné rozhodnutí je nutné, abyste znala důvody a okolnosti nevěry. Nechte si vysvětlit, co k takovému chování vaši partnerku vedlo, zkuste pochopit, co se jí honilo hlavou a proč se to vlastně stalo.

Jestliže se opravdu jednalo o ojedinělou akci bez citového zainteresování a vaše přítelkyně si až do nynějška udržela „čistý partnerský rejstřík“, možná by mělo smysl zachovat se velkoryse. Promluvte si, vysvětlete jí, jak moc vám ublížila a dejte jí jasně najevo, že už jí podobné manýry trpět nebudete. Při troše štěstí vám spolu bude zase hezky a budete si navzájem důvěřovat stejně jako dřív.
V případě, že měla vaše partnerka dlouhodobější aféru, dobře si rozmyslete, jestli vám za odpuštění stojí.  Samozřejmě se může stát, že náhle prozře a pochopí, že vy jste ta jediná, se kterou chce kráčet životem bok po boku, ale pravděpodobnější je, že je to bezcharakterní člověk bez gramu morálky. Nenechte se opít rohlíkem, myslete na to, kolikrát vám lhala do očí a jak snadno proplouvala milostným trojúhelníkem. Myslete také na to, že si zasloužíte člověka, který vás bude mít upřímně rád, nebude se uchylovat ke lhaní, předstírání, podvádění ani zapírání a bude mít oči skutečně jen pro vás. Možná se to teď zdá jako utopická představa, ale věřte mi, vy za to stojíte.

A konečné řešení? V případě vaší velkorysosti je nejlepší příliš se v tom zpětně nešťourat, nevyčítat prohřešek, ale po uplynutí kritické doby nezbytné pro zahojení zraněné duše tuhle neveselou záležitost uložit k ledu. Nikdy na to nezapomenete, ale nemá smysl otravovat si tím další život.
Jestliže ale víte, že velkorysost není vaší silnou stránkou, případně si uvědomujete, že pokus o jakýkoliv další vztah s nevěrnicí je nemožný, můžete klidně dát průchod emocím. Máte pomyslný nárok na trochu bouřlivější chování, dejte si však pozor, abyste při vyhazování expartnerčina majetku oknem na ulici nezranila náhodné kolemjdoucí. Dejte si taky pozor, abyste nezničila příliš cenné věci, nesmíte v žádném případě překročit zákon (jakkoliv se může zdát menší požár nebo poškrábání laku nového auta jako odpovídající pomsta) a taky je hloupé se společensky znemožnit – takže žádné teatrální výstupy před nezúčastněnými třetími osobami a expartnerčinou milenkou. Váš rozchod se týká pouze vás dvou, na to nezapomínejte.

Možná patříte k hrstce lidí, které přišel předešlý odstavec příliš dramatický a budete se chtít rozejít v klidu. Pokud tomu tak opravdu je, nezbývá než vám s tichou závistí pogratulovat a popřát vám hodně zdaru. Zasloužíte si lepší přítelkyni než tu, která vás podváděla. Mnohem lepší.

 

Dovětek první

Někdy se stává, že vaše partnerka spí opravdu a výhradně pouze s vámi, ale přesto je vám nevěrná. Mohlo by se zdát, že když neexistuje fyzický precedens, není nutné řešit otázku nevěry, ale opak je pravdou. Pokud se vám přítelkyně ve slabé chvilce svěří, že myslí na nějakou jinou (ano, na pomyslné špičce hitparády se nacházejí tolik oblíbené expartnerky), hodně zbystřete. Může se jednat o krátkodobou slabost, která se sama od sebe rozplyne, ale pokud pozorujete výše zmiňované podezřelé příznaky, neváhejte s přímou konfrontací. A jestliže se potvrdí vaše obavy a vy se skutečně dozvíte, že se vaše přítelkyně topí v myšlenkách na minulost (nebo i přítomnost, kterou ovšem nesdílí s vámi) a že má v srdci kromě vás i někoho dalšího, berte nohy na ramena. S takovým člověkem lze jen stěží vybudovat harmonický, vyrovnaný a fungující vztah.