Ruští anti-gay aktivisté podali žalobu na Madonnu za to, že při svém vystoupení v ruském Petrohradě (9. srpna 2012) prý urazila jejich city. Vyslovila totiž svoji podporu homosexuálům.

V Rusku byl letos v březnu přijat zákon zakazující „homopropagandu“. Madonna se však navzdory varování nechovala v souladu se zákonem, a proto se s ní skupina konzervativních a pravoslavných aktivistů tvrdící, že jim její srpnový koncert způsobil těžkou mravní újmu, chce soudit o „symbolickou sumu“ 333 milionů rublů, což vychází na asi 10 a půl milionů dolarů. Předběžné projednávání žaloby bude zahájeno 11. října.

„Madonna byla varována slovy, že by se měla chovat v souladu se zákonem, a to ignorovala. Nyní­ s ní­ budeme hovořit jazykem peněz,“ řekla Darya Dedova, jedna z deseti žalobců u petrohradského soudu. „Někdo tu spojitost možná nevidí­, ale po Madonnině koncertě se z nějakého kluka stane gay, z holky lesba, narodí­ se tak ve výsledku méně dětí­ a tato velká země nebude moci bránit své hranice – způsobuje mi to morální újmu,“ dodal Alexei Kolotkov, další z aktivistů.

Aktivista za práva homosexálů před Madonniným koncertem v Petrohradě

Petrohradská prokuratura prohlásila, že celkově bylo na koncert americké zpěvačky podáno 180 žalob.

Kolik žalob bylo podáno na Madonnin předcházející moskevský koncert nevíme, zcela jistě však v poště také našla soudní obsílku, v Moskvě se totiž nezdráhala podpořit ruskou feministickou skupinu Pusy Riot, s níž se vedl soudní proces za výtržnictví v pravoslavném chrámu, za nějž byly členky skupiny odsouzeny ke dvěma letům vězení.

Do Petrohradu má v prosinci přivézt svoji show i zpěvačka Lady Gaga. Jsme zvědaví, z kolika fanoušků udělá gaye a lesby ona. :)

Madonnin proslov o toleranci a svobodě na srpnovém koncertě v Petrohradě: