Bělehrad již druhý rok po sobě zakázal duhový pochod, který se měl konat v sobotu 6. října v rámci zakončení pride týdne. Úřadům dohlížejícím na evropská lidská práva zákaz neunikl a vyjádřily své obavy ohledně jeho počínání.

Keith Whitmore z Rady Evropy vyzval bělehradské orgány, aby přehodnotily své rozhodnutí. Město by mělo respektovat práva homosexuálů na svobodu shromažďování, řekl. Evropská komise Srbsko varovala, že rozhodnutí šla proti základním lidským právům, která EU přijala, a protože tato země získala status kandidáta členství v EU na začátku tohoto roku, je tak povinna je dodržovat. Srbský premiér Ivica Dacic označil zákaz konání sobotního pochodu za „vítězství pro Srbsko“.

Policie posoudila bezpečnost akce a na základě toho vydala rozhodnutí o zákazu jejího konání.

Bělehradská pride v roce 2011 byla zakázána na poslední chvíli ze strachu z opakování násilí, kterému čelili v předchozím roce, kdy bylo zraněno a zatčeno několik desítek lidí, když se demonstranti proti pochodu střetli s policií.

Whitmore, předseda Kongresu místních a regionálních orgánů Rady Evropy, citoval usnesení z roku 2007, které místním orgánům ukládá povinnost zajistit homosexuálům svobodu shromažďování a projevu. „Zákaz Pride je v rozporu s touto povinností a jen díky tomu znepokojivě narůstá počet homofobních událostí v Evropě,“ řekl.

Srbsko je členem Rady Evropy, která sdružuje země EU a další evropské státy. Avšak premiér Dacic řekl: „Nikdo nikomu nebude říkat, co by se mělo dít v Bělehradě, ať už EU, nebo kterákoliv jiná země či extremistické nebo radikální organizace.“ Zároveň odsoudil uměleckou výstavu švédské fotografky Elisabeth Ohlson Wallin konající se v Bělehradě během pride týdne. Fotografie na výstavě Ecce Homo zachycují Ježíše Krista nahého nebo na vysokých podpatcích mezi homosexuály.

„Jen si představte, že bychom viděli karikaturu Mohameda jako gaye,“ řekl, připomínajíc nedávné násilné protesty muslimů kvůli videu zesměšňujícímu proroka Mohameda. „Toto není o svobodě projevu, je to přímá provokace, která může destabilizovat vztahy v zemi,“ řekl srbský premiér.

V centru Bělehradu bylo nasazeno 2000 policistů včetně jezdecké policie a pořádkových vozů pro případ, že by se zvedla vlna nepokoje a demonstranti by se pokusili výstavu narušit. K žádnému incidentu nedošlo.

 

Zdroj: www.bbc.co.uk, www.themalaysianinsider.com