Jihoafrická republika je první zemí na světě, která přijala duhovou vlajku za národní symbol LGBT komunity.

Ministerstvo umění a kultury oznámilo registraci vlajky na začátku tohoto měsíce potom, co Eugene Brockman, který navrhl verzi jihoafrické vlajky, zažádal o její přijetí.

„Gay vlajka Jihoafrické republiky je nyní oficiálně uznaná a chráněná Ministerstvem umění a kultury a vládou JAR,“ řekl ministerský mluvčí.

Brockman použil originál vlajky navržený Gilbertem Bakerem v roce 1978 a přidal k němu diagonální bílé a černé pruhy reprezentující vlajku JAR.

“Vlajka se stala symbolem oslav queer identity JAR a zároveň symbolem stavění se proti překážkám, kterým LGBT Jihoafričané čelí, těmi jsou například zločiny z nenávisti vůči této komunitě,“ řekl Brockman. “Víc než to, vlajka se stala pomyslným hlídacím psem a její popularita vyústila ve vytvoření Neziskové advokátní skupiny.“

Zatímco diskriminace  je v zemi neustálým problémem (Johannesburg byl zasažen sérií vražd gayů), Jihoafrická republika je průkopníkem v oblasti rovnosti.  Tzv. poapartheidní ústava země byla na světě první z těch, které uznaly diskriminaci na základě sexuální orientace za nezákonnou a v roce 2006 se JAR stala prvním africkým státem, který legalizoval stejnopohlavní sňatky.