Uživatelé Facebooku byli nedopatřením vyoutováni, mohla za to mezera v nastavení. Stačilo, aby je někdo z přátel přidal do skupiny a jejich nastavení soukromí bylo rázem ignorováno a na jejich profilu byly sdíleny informace, které měly zůstat skryté.

V médiích se objevil příběh dvou uživatelů této v posledních letech tolik populární sociální sítě, kteří byli členy pěveckého sboru pro gaye, jehož předseda je bez jejich vědomí přidal do facebookové skupiny. Nechtěně tak způsobil, že se o nich jejich přátelé a rodina dozvěděli víc, než měli.

Bobbi Duncan (22 let) a Taylor McCormick (21 let), oba z Texaské univerzity, byli přidáni do diskusní skupiny Queer Chorus, která byla nastavena jako “otevřená”, to vedlo ke zveřejnění poznámky na jejich zdi (Timeline, chcete-li), že byli do skupiny přidáni a mohli si ji přečíst všichni jejich přátelé. Problém spočíval v tom, že do skupiny mohl být přítelem přidán kdokoliv, aniž by to sám schválil.

Jak McCormick, tak slečna Duncan měli nastavení svého soukromí podchycené, aby měli jistotu, že jejich rodiče nebudou vědět, co na síti dělají.

“Jak jsem si jednou nastavila účet, věděla jsem – tedy myslela jsem si, že vím – že nebude žádný problém,” řekla Bobbi Duncan. Svému nejlepšímu příteli se vyoutovala v roce 2011, ale chtěla zabránit tomu, aby se jakákoliv informace ohledně její sexuality dostala k otci. Ten jí po zjištění, že je lesba a členka queer pěveckého sboru, zanechal na záznamníku několik nepěkných vzkazů a řekl jí, že by to se svojí homosexuální orientací měla vzdát, jinak že zpřetrhá rodinná pouta. Bobbi na to řekla, že “se cítila, jakoby jí někdo dal pálkou ránu do břicha.“

Taylor McCormick se své matce se svojí orientací svěřil loni v červnu, ale na sociální síti využil vlastního nastavení, aby se ujistil, že jeho otec se pravdu nedozví. “Máme to jedno veliké tajemství, když jsme mladí. Věděl jsem, že ne každý to bude akceptovat,“ řekl. Toho večera, kdy se na jeho zdi objevila zpráva o přidání se do Queer Chorus, mu jeho máma volala. Vzpomíná, co říkala: ”Jde do tuhýho. Tvůj táta se to dozvěděl.“ A když se zeptal jak, odpověď zněla: “Přes Facebook.“

Na Facebooku jsou tři možnosti, jak se dá taková skupina nastavit: může být “otevřená“, tu může procházet každý uživatel, “uzavřená“, kterou každý vidí, ale nemůže si číst příspěvky, anebo “tajná”, která je viditelná pouze pro její členy.

Pravdou však je, že Facebook má stále složitější nastavení soukromí a přes všechnu snahu vývojářů pořád není možné, aby uživatel musel napřed potvrdit své přidání do otevřené skupiny někým z jeho přátel.

Acosta, bývalý předseda pěveckého sboru řekl, že se cítí být částečně zodpovědný za to, čemu McCormick a Duncan museli čelit. Vyjádřil se i mluvčí Facebooku Andrew Noyes: “Jejich neblahé zkušenosti nám připomínají, že musíme pokračovat v naší práci na posílení nastavení a vzdělávání uživatelů o našem robustním nastavení soukromí.“ Facebook zároveň ruší druhé a třetí účty, které si uživatelé zakládají speciálně kvůli rodinným příslušníkům, kterým nechtějí zpřístupnit svůj pravý profil s veškerými informacemi o svých aktivitách.

Duncanův otec napsal dva dny po incidentu vzkaz na svoji zeď: ”Všem queer lidem. Zalezte zpátky do svých děr a čekejte na BOHA. Jste očekáváni v pekle. Hodně štěstí při zpívání.” Současně se ke své dceři Bobbi zachoval tak, že přestal platit její pojistku na auto, řekl jí, aby zapřela, že je lesba a ať opustí sbor. Se svojí mámou Bobbi zůstala v kontaktu, konflikt s otcem se jí ukončit nepodařilo.

McCormick si se svým tátou promluvil o své orientaci a dnes má na svém profilu “zajímá se o: muže”. Oba studenti jsou nadále členy pěveckého sboru.