Francouzská ministryně pro práva žen a tisková mluvčí vlády Najat Vallaud-Belkacem se domnívá, že seznámení dětí s homosexualitou historických postav by mohlo pomoci zastavit šikanu.

Ministryně vyzvala školy, aby začaly mládež učit o významných historických postavách, které byly homosexuální orientace, a pokusily zabránit šikaně, která na školách bohužel není ničím výjimečným. Pomohly by tak dětem, které zápasí se svojí sexualitou či genderovou identitou.

„Současné osnovy mlčí o gay, lesbické, bisexuální a transsexuální orientaci některých historických postav či autorů, ačkoliv to objasňuje velkou část jejich práce.“

Citujíc báseň Arthura Rimbauda poznamenala, že během studie jeho slavného sonetu Spáč v úvalu (La Domeur du Val) by bylo naprosto směšné, aby studenti nevěděli, že byl věnován muži.

Vznesený návrh se dočkal kritiky ze strany opozice. Bruno Beschizza, tajemník strany Svaz pro lidové hnutí (Union for a Popular Movement) řekl: „Tisková mluvčí vlády si dnes dovolila kritizovat dětské učebnice, aby mohla podstrkovat svou vlastní vizi rodiny.“

Středoškolský učitel Yves Delahaie na webu Nouvel Observateur napsal: „Není na nás, abychom posmrtně „vyoutovali“ historické osobnosti, protože si sami zvolili nemluvit takto o sobě na veřejnosti.“

Ministryně Vallaud-Belkacem v interview řekla, že podpořila pokus prezidenta Francois Hollanda všeobecně dekriminalizovat homosexualitu tím, že hledal řešení v OSN. Také řekla, že Evropská unie musí přijmout anti-homofobní zásady a dodala, že vláda bude podporovat LGBT aktivisty, aby se stali francouzskými velvyslanci.

Sama Vallaud-Belkacem pracuje na zastavení aktivit extremistických pravicových náboženských skupin, které se homosexuály snaží „vyléčit“.

A co se týká manželství homosexuálních párů, ta bude vláda projednávat 7. listopadu. Právě ohlášení naplánovaného jednání spustilo vlnu diskuze na téma homosexuality.