Itálie schválila první návrh zákona proti diskriminaci homosexuální a transsexuální menšiny, teď zákon čeká na projednání dolní komorou parlamentu.

Je to první krok vedoucí ke vzniku zákona, který by ochraňoval LGBT menšinu před nenávistí, zásluhu za jeho návrh má Anna Paola Concia, členka parlamentu, která se netají svojí náklonností k něžnému pohlaví.

Italská levice usiluje o podobný právní předpis již od roku 2009, politici měli v úmyslu rozšířit zákon Mancino zabývající se rasovou diskriminací. Jen v loňském roce vůdčí LGBT sdružení Arcigay zaznamenalo více než 100 závažných trestných činů směřovaných právě proti homosexuálům. „Teď musíme zapracovat na přesvědčení celého parlamentu. Návrh musí být projednán jak vládní většinou, tak opozicí,“ řekl Federico Palomba, člen parlamentu a autor znění návrhu nového zákona.

Itálie postrádající právě takový zákon, který by LGBT lidi chránil, ke změně legislativy má teď našlápnuto – návrh zákona byl schválen Radou pro spravedlnost, která je tvořena právě skupinami členů parlamentu. Palomba očekává, že komise bude návrh podporovat před celým parlamentem.