Američané nakonec nebudou tak homofobní lidé, jak se mnozí obávali. V prezidenstké volbě těsně, ale přece, zvítězil Barack Obama, který podporuje LGBT komunitu a gay manželství. Do senátu se dostala první žena hlásící se otevřeně k homosexuální orientaci a tři americké státy, Minnesota, Maryland a Washington hlasovaly proti zákazu gay manželství. Pojďme se podívat na tyto události jednoho dne blíže.

Obama podle předpokladů obhájil prezidenstké křeslo na další 4 roky, což je velké oddechnutí pro LGBT komunitu. Jeho protikandidát Romney se k LGBT otázkám vyjadřoval vždy s nevolí, obšírně a převážně negativně, o konkrétních postojích soupeřů jsme vás již informovali v tomto článku. Za redakci Barackovi gratulujeme a doufáme, že na něho budou moci být nejen gay Američané pyšní i v průběhu jeho dalšího kralování v Bílém domě.

Díky volbám se do amerického senátu dostala také první žena, která se veřejně hlásí k homosexuální orientaci. Letošní volby byly pro LGBT komunitu doslova revoluční, zatím totiž nikdy nekandidovalo tolik LGBT kandidátů jako doposud – letos jich bylo 180. A z nich bylo podle prozatímních výsledků úspěšných 96.

Mimo Tammy Baldwin (50) z Wisconsinu, která se stala první lesbickou senátorkou USA, se zadařilo také bisexuální právničce Krysten Sinema (36), která byla ve volbách zvolena do Arizonské Sněmovny reprezentantů nebo bisexuálce Kate Brown (52), která byla znovu zvolena tajemnicí státu Oregon. Kate Brown tento úřad již vykonávala v letech 1997 až 2009. Gratulujeme!

Letošní volby byly spojené také s hlasováním o dodatku k Ústavě, v němž bylo ukryto i to, že manželství je svazek mezi mužem a ženou. Lidé ve třech amerických státech hlasovali proti tomuto dodatku, takže v Marylandu, Minnesotě a Washingtonu můžeme v brzké době očekávat právní úpravy dovolující gay manželství.Jedná se o velký úspěch a ukázku tolerance místních obyvatel, protože nezapomínejme, že nadpoloviční většinu by čistě LGBT komunita bez podpory heterosexuálů nikdy nezískala.

Gay manželství je momentálně možné uzavřít ve státech New York, Massachusetts, Iowa, Maine, New Hampshire, Connecticut, ve Vermontu a již zmíněném Marylandu. Na druhou stranu je nutné uvést, že tato manželství platí a jsou uznávána pouze na území daného státu. To znamená, že vycestují-li takto sezdané lesby z New Yorku například na Floridu, jejich manželství tam nic neznamená, stejně tak mimo hranice USA. Doufejme, že situace se bude zlepšovat ve všech státech!