Mezipatra mají v nabídce širokou škálu filmů, které se nesou v duchu jednotlivce a instituce. Jakou mocí vládne stát a náboženství ve vztahu k nám „odlišným“? Jak může historie, kultura či zvyky ovlivňovat mentalitu lidí? Nedílnou součástí jsou samozřejmě mezilidské vztahy s bližší intimní tématikou.

Zde jsem vybrala podle mého názoru tři nejlepší a nejzajímavější celovečerní filmy, jenž můžete vidět v kinech v Praze, Brně a dalších. Na internetu je v nejbližší době nečekejte, proto raději zajděte do kina, nemá přeci smysl čekat do příštího roku! Vstupenky lze zakoupit přímo v kině, každý vstup stojí 100 Kč, při koupi permanentky v hodnotě 490 Kč můžete sledovat sedm filmů. Přeji příjemnou podívanou.

 

Jezero žen (festivalový název) / Frauensee

Země: Německo, 2012
Žánr: Drama
Délka: 85 min
Režie: Zoltan Paul
Scénář: Zoltan Paul
Hrají: Nele Rosetz, Therese Hämer, Lea Draeger, Constanze Wächter

 

Rybářka Rosa žije se svou přítelkyní, architektkou Karen, v bungalovu na pohlednicově malebném břehu jezerní rezervace. Jejich představy o životě se velice liší. Rosu zajímají potrhané sítě, ukradení lososi a nepoučitelní sportovní rybáři, zatímco Karen dbá především o své bankovní konto a lukrativní stavební kontrakty. Když se u jezera objeví pár atraktivních studentek, začnou se mezi čtveřicí žen vyvíjet vztahy, jež odhalí rozdíly v jejich pohledu na svět, lásku a sex. Čas pozdního léta tráví společným pitím, kouřením trávy a flirtováním, které se ale všem zúčastněným začíná vymykat z rukou. Zpočátku idylické, frivolní letní kamarádství se ukáže být osudovým zlomem pro společnou budoucnost Rosy a Karen. Třetí celovečerní film scenáristy a režiséra Zoltana Paula vyniká díky neotřelosti ženských hrdinek, jejich hereckým ztvárněním a vizuálně působivou kamerou, která umocňuje zneklidňující dojem, že nic nemusí být ve skutečnosti tak, jak se na první pohled zdálo. (Mezipatra)

Kde můžete vidět tento film?

Praha – 9. 11. 2012 v 18:00 Kino Světozor – velký sál
Brno – 17. 11. 2012 v 18:00 Kino Art – velký sál

 

Mapa /Mapa para Conversar

Země: Chile, 2012
Žánr: Drama
Délka: 82 min
Režie: Constanza Fernández
Scénář: Constanza Fernández
Hrají: Francisca Bernardi, Mariana Prat, Andrea Moro

 

Celovečerní debut režisérky Constanzy Fernández, která si na domácích festivalech v Chile vysloužila ocenění za nejlepší režii i cenu diváků, je příjemným komorním příběhem tří žen. Roberta je dcerou i matkou, Javiera je její přítelkyně a Ana je matkou Roberty. Z břehu rušného Santiaga se na podnět Roberty společně vypravují na celodenní výlet jachtou, kde se mořem vytvořená izolace rázem stává prostorem pro konfrontaci rozdílných světonázorů a tužeb. Roberta touží po bližším kontaktu s Javierou a zároveň po tom, aby její matka konečně akceptovala její vztah se ženou, kterou miluje. Ana touží po tom, aby měla její dcera spořádanou rodinu. Javiera zase prahne po uznání svého teoretického bádání v pornu. Jakmile ustane první vítr nejistot jejich odvážné plavby, děvčata zakotví, aby se občerstvila. Vztahy se začnou zajímavým způsobem prohlubovat a divák je svědkem nevtíravě humorného psychologického dramatu, které si je získá svým unikátním způsobem vyprávění. (Mezipatra)

Kde můžete vidět tento film?

Praha: 11. 11. 2012 v 18:00, Kino Lucerna
Brno:  17. 11. 2012  21:00 Stadec

 

 

Místy oblačno (festivalový název)/ Cloudburst

Země: USA / Kanada, 2011
Źánr: Dobrodružný / Komedie / Drama
Délka: 93 min
Režie: Thom Fitzgerald
Hrají: Kristin Booth, Brenda Fricker, Olympia Dukakis

 

„Já tě miluju jednatřicet let. Milovala jsem tě, i když jsi ztloustla, i když jsi oslepla,“ žádá drsná romantička Stella o ruku svou partnerku Dot. A tak se vydávají na společnou cestu z amerického venkova „tam, kde je to legální“, na sever do Kanady. Stella a Dot jsou Thelmou a Louisou v důchodovém věku a v energii, vyřídilce a talentu na průšvihy si se svými předchůdkyněmi nezadají. Jsou na útěku před zákonem, a co hůř, před vnučkou Molly, která chce nechat babičku zavřít do domu s pečovatelskou službou, a zbavit ji tak té nesnesitelné „kamarádky“ Stelly. Po cestě přiberou mladičkého striptéra bez domova a již jako trio odhodlaně pokračují ke státní hranici. Road movie o lásce tak krásné jako oblaka v západu slunce, o kterých Stella každý večer vypráví Dot, v Praze zahajuje festival za osobního uvedení režiséra Thoma Fitzgeralda, jehož Zahrada k pověšení (1997) zdobí letošní retrospektivní sekci Temné království. (Mezipatra)

Kde můžete vidět tento film?

Praha: 8. 11. 2012 ve 20:00 Kino Lucerna
Praha: 12. 11. 2012 v 18:00 Kino Světozor – velký sál
Brno: 18. 11. 2012 v 18:00  Kino Art – velký sál

 

 

Domini