Zatímco 17. listopadu se v České republice protestovalo proti současné vládě, ve Francii se v tento den sešli lidé na protest proti zavedení zákonu umožňujícímu gay manželství.

Pochody s názvem Pochod pro každého se konaly v Paříži, Tollouse, Lyonu i v Marseille. Pochodu se účastnili hlavně věřící a skupiny podporující „tradiční rodinu“. Podle policejních odhadů Paříží pochodovalo až 70 tisíc lidí, k vidění byly plakáty se slogany jako „Jedno dítě = jeden otec + jedna matka“ nebo „Všichni byli zrozeni ze vztahu ženy a muže“. Protestující zvolili pro tuto akci oblečení v modré, růžové a bílé, s odkazem na francouzskou trikoloru modré, červené a bílé.

V Paříži byla cílem pochodujících budova Invalidovny, kde byl pochován Napoleon Bonaparte. Ten zavedl Code Civil aneb Občanský zákoník, který hlásá, že manželství je vztah mezi mužem a ženou. Tento zákoník je v platnosti od roku 1804 a přes mnohé novely představuje stále základ občanského práva ve Francii.

Letos zvolený prezident Francois Hollande si stanovil jasný cíl uzákonit gay manželství v první polovině roku 2013, reforma navrhovaná jeho vládou chce v zákoníku nahradit termín otec a matka termíny rodič 1 a rodič 2. Novelizace zákoníku by také gay párům umožnila adopci dětí, ne však možnost asistované reprodukce. Gay adopce je přitom povolena již v několika evropských zemích, např. v Německu, Velké Británii nebo ve Švédsku.

Nedávné průzkumy mínění veřejnosti potvrdily, že ačkoliv většina Francouzů gay manželství podporuje, otázka adopce těmito páry je velmi ožehavá.

Jean-Francois Cope, který se pravděpodobně stane leadrem opoziční pravostředové strany UMP, poslal organizérům protestu dopis vyjadřující podporu. Ačkoliv on sám se protestů nezúčastnil, jiní představitelé strany UMP se zapojili do průvodu v Paříži.

V Lyonu podle odhadů pochodovalo 10 000 lidí, v  Marseilles 8000 a v Toulouse to bylo  5000 protestujících. V Paříži pak 70 000 lidí. Pro srovnání – v Praze se letos na Prague Pride sešlo 10 000 lidí… Je vám z toho také úzko?

Do ulic vyšli nejen lidé, kvůli jejichž právům se protestovalo, ale i heterosexuálové podporující gay manželství a adopci. Policie protestující skupiny oddělila, přesto však bylo zadrženo několik lidí z „gay tábora“.