Ministr vlády David Cameron chce popohnat schválení zákona legalizujícího sňatky homosexuálů v Anglii a Walesu.

Není ještě přesně jasné, kdy bude zákon předložen vládě ke schválení, jisté však je, že si Cameron nepřeje, aby se jakkoli otálelo. Jeho postoj zní: „Udělejte to a udělejte to rychle.“ Jak sám tvrdí – jestliže se k tomu již schyluje, je lepší, ať k tomu dojde, než aby to leželo na stole. A pokud se k sobě lidé chtějí vázat, věří, že je to základem stabilní společnosti.

Vláda se dříve k tématu gay sňatků vyjádřila tak, že budou schváleny ještě před dalším volebním obdobím, čili nejpozději v roce 2015. Cameron má nyní podporu i Nicka Clegga, lídra liberálních demokratů. Zároveň se oba shodnou na tom, že nebudou nutit církve k posvěcení sňatků mezi homosexuálními páry a rozhodnutí, zda páry budou oddávat, nechají na nich. Cameron se však zmínil, že se setkal s mnoha biskupy a fundamentalisty, kteří – ačkoliv dnes zastávají názor, že stejnopohlavní sňatky jsou příliš velkým krokem – se nezdráhali registrovanému partnerství (anglicky civil partnership) vyjádřit podporu.

Ať už Cameron spěchá s předložením zákona ze strachu, že se přecejen po delším propírání v médiích zvedne vlna odporu, nebo chce jen být víc spojen s Británií dnešní doby a zakládá si na moderním postoji, je jasné, že návrh zákona nenechá zapadnout vrstvou prachu a vynasnaží se jej ve vládě prosadit.

A jak jsou na tom Britové s podporou gay sňatků? Ze zatím největší ankety, kterou provedl server YouGov.com vyplývá, že aktuálně by 7 z 10 voličů hlasovalo PRO a je očekávána až 80% podpora ze strany voličů ve věku do 50 let. To je slušné, nemyslíte?