Co se vlastně v poslední době děje v Rusku na poli gay práv? Proč děkovala americká zpěvačka Lady Gaga ruskému premiérovi?

Rusko bude v prvním čtení schvalovat 19. prosince zákon, který má zakázat gay propagandu a ochránit tradiční ruskou rodinu, kterou tvoří muž a žena.

Dmitrij Medvěděv, bývalý ruský prezident a nyní ruský premiér, se v rozhovoru vyjádřil, že ani on, ani vládnoucí strana Jednotné Rusko, nevidí důvod proč zakazovat gay propagandu.

Na dotaz ohledně zakázaní homosexuality Medvěděv odpověděl, že ne každá morální záležitost, komunikační problém mezi lidmi nebo zvyky by měly být regulovány. Na druhou stranu premiér po skončení tiskové konference reportérovi přiznal, že neví o chystaném zákonu, který by měl toto téma řešit. Ten jde však do prvního čtení již za pár dní.

Ruský gay aktivista Nikolaj Alexejev (o jeho potížích s ruskou Gay Pride více zde) Medvěděvovo prohlášení uvítal a označil je za silnou naději, že zákon takového ražení ruskou Dumou neprojde.

K záležitosti se vyjádřila také americká zpěvačka Lady Gaga, která dnes, devátého prosince, vystoupí v Petrohradu. Na svém twitteru Medvěděvovi poděkovala a prohlásila, že se na koncert velmi těší a je ráda, že premiér nesouhlasí s chystaným zákonem. Jak její koncert dopadne? Snad nebude čelit žalobě jako Madonna, která se za gay komunitu postavila na svém koncertě právě v Petrohradě.

Na závěr – pokud se chcete pobavit, mrkněte se na českou zprávu serveru idnes.cz, kde se Medvěděv vyjádřil k mimozemšťanům v Rusku a prozradil, že věří na Dědu Mráze.