Možná jste ho neviděly, ale dost možná jste o něm už slyšely. Řeč je o americkém filmu Milk z roku 2008, který mapuje část života amerického bojovníka za gay práva Harveyho Milka, kterého brilantně ztvárnil Sean Penn (ano, ten co byl ženatý s Madonnou).

Jedna středoškolská učitelka v Mexiku dětem v rámci výuky o toleranci tento film promítla a dostalo se jí nebývalé „odezvy“. Cecilia Hernandez, která byla na škole v Cuajimalpě učitelkou etiky, ukázala studentům sedmé a osmé třídy první půlhodinu z filmu Milk. Lekce měla za účel obeznámit studenty blíže s otázkami týkajícími se sexuální orientace a diskriminace.

Den na to si však ředitelka školy,  Annete Munch, pozvala zmíněnou učitelku do ředitelny, kde ji s okamžitou platností propustila. Navzdory tomu, že film vyhrál filmovou cenu Oskara pro Seana Penna, ho ředitelka nazvala oplzlým.

Harvey Milk, kterého Penn ve filmu ztvárnil, byl prvním gayem, který se jako úředník a politik ke svojí orientaci veřejně hlásil a bojoval za práva gayů. Byl zavražděn roku 1978.

Učitelka zaslala stížnost na národní radu diskriminace a prohlásila, že svoji práci zpět nechce. Jak tohle dopadne?

Na závěr se podívejte na trailer k filmu s českými titulky.