Jak jsme vás informovali 9.12.2012, Lady Gaga doufala ve vřelejší pro-gay atmosféru po jejím petrohradském koncertě, který se konal tentýž den. Bohužel, nestalo se tak a Lady Gaga tak kráčí v pomyslných šlépejích královny popu Madonny, která obdržela žalobu za gay propagandu na svém srpnovém koncertě v Petrohradě.

Člen vládnoucí strany Jednotné Rusko Vitalij Milonov, který se zasloužil o zákon zakazující v Petrohradě gay propagandu, řekl pro Reuters: „V hudbě, písních a tak podobně jsme viděli jasné volání dvanáctiletým občanům, aby podporovali LGBT komunitu.“

Lady Gaga si totiž přivedla na pódium velmi mladé fanynky a fanoušky a prostřednictvím jednoho z nich, který její řeč překládal do ruštiny, požádala ruské „příšerky“, jak nazývá své fanoušky, ruskou mládež a gay komunitu, aby si uvědomili, že její vystoupení v daný večer je svobodným aktem, který nemá nikoho pobouřit, ale naopak spojit. Tím upozornila na problémy s uznáváním gay práv v Rusku, o kterých jsme vám již přinesli několik zpráv. Konkrétní část z jejího koncertu najdete ve videu níže v šesté minutě.

K tomu přidáváme ještě video od Nikolaje Alexejeva, který dlouhodobě v Rusku bojuje za práva LGBT komunity, kterak se vyjadřoval k možné žalobě na Madonnu a posléze i Lady Gaga. Jak vidno, jeho tušení, že Rusko si nic takového nedovolí, se ukázala jako mylná. Rusko se prostě nebojí být jedinou zemí na světě, která bude na koncerty těchto světových superhvězd reagovat žalobami.

Lady Gaga uvedla, že jejím manažerům někdo volal a vyhrožoval zatčením či $ 50 000 pokutou, pakliže bude při svém vystoupení podporovat LGBT komunitu. A skutečně – nebo snad náhodou – ji chce žalovat Vitalij Milonov, resp. alespoň požadovat vyšetření celé situace kolem jejího koncertu. Milonov se dokonce snažil zakázat lidem mladším 18ti let účast na jejím koncertě. Hmmm, snad aby se „nenakazili“?