Kůň vás jistě vyléčíAno, čtete správně. Hlavní pastor Cowboy Church, tedy „kovbojské církve“ v americkém státě Virginia, Raymond Bell, přišel s myšlenkou, že homosexualita a další „závislosti“ jsou otázkou výběru a člověk se s nimi nerodí. Jako pomoc a lék nabízí psychoterapii s koňmi.

Jistě jste už slyšeli o hipoterapii nebo canisterapii, které využívají jako léčebnou metodu jízdu na koni či  „psychosociální a fyziorehabilitační působení na potřebné osoby prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa“ (viz wikipedie). Raymond Bell tvrdí, že hipoterapie, pokud je ve správných rukou, může pomoci překonat strach, rozvíjet komunikační dovednosti a obecně prospívá mentálnímu zdraví. Stejně tak koně na církevním statku na jihu Virginie jsou takovým lékem pro muže, kteří již nechtějí byt gayi a může jim dodat odvahu být více maskulinní. Jestli funguje jeho terapie i pro ženy homosexuální orientace, jsme bohužel nezjistily. 

„Tato terapie může pomoci komukoliv, kdo žije homosexuálním stylem života nebo je do něho nějak zapojen,“ řekl pastor pro zahraniční server Gay Star News.

„První mylnou představou je, že homosexualita je genetická nebo dědičná, nebo jak se říká „born this way“. Homosexualita je ve skutečnosti typem závislosti. Není „léčitelná“ jako nemoc, protože je to „výběr“ konkrétní osoby.“
Raymond BellPastor dále tvrdí, že jeho psychoterapie je vhodná i pro zjištění toho, jak se někdo k homosexualitě dostal. Například kvůli znásilnění, zneužívání, nízkému sebevědomí nebo chybějícímu mužskému modelu v rodině. Homosexualita je podle něho druhotným efektem jedné či více zásadních věcí, které se člověku v životě staly.

Na dotaz, zdali jeho terapie funguje nebo je aspoň odůvodněná, odpověděl, že „není a nikdy nebyla zpochybňována“. Nás by samozřejmě zajímalo, kolik „oveček“ už tato církev díky terapii vyléčila a jak to vlastně pana Bella napadlo, tedy proč léčit gaye a proč zrovna takto? „Vyléčil“ se tak snad on sám?

V USA jsou běžné kurzy, které mají pomoci gay lidem zbavit se jejich orientace, jsou převážně zaměřené na muže a v poslední době se setkávají se stále větší vlnou kritiky ze strany medicínských odborníků, Světové zdravotnické organizace (WHO) i jednotlivých organizací pro lidská práva. Například v Kalifornii bylo v září 2012 pořádání takových „léčebných“ kurzů zakázáno jako v prvním americkém státě.  Zákaz znemožňuje církvím a psychiatrům takovouto terapii provádět, WHO se o ní vyjádřilo jako o „nebezpečné a nezákonné“ .

Další světlou vlaštovkou byla březnová omluva lékaře Roberta Spitzera, který ve své studii z roku 2001 tvrdil, že LG lidé mohou změnit svoji sexuální orientaci. Rozhovor s tímto psychiatrem v češtině z doby před omluvou si můžete přečíst zde. Zajímavým odkazem pro vás může být i článek od Karla Orlíka z května tohoto roku, kde se dočtete i citace ze Spitzerovy omluvy.

Kůň, který z vás naopak buznu udělá.

Aktualizace: Na stránkách církve se objevilo prohlášení, které zamítá, že by poskytlo médiím tyto informace.