Záběr ze seriálu "Mom and Dads", který měl v listopadu v Izraeli premiéru
Záběr ze seriálu „Mom and Dads“, který měl v listopadu v Izraeli premiéru

Zdá se to nemožné, ale zaparkovat v Izraeli v činžovním domě kočárek je v poslední době stejně bez šance, jako se pokoušet parkovat autem v centru města. Může za to baby boom! Ano, mluvíme o baby boomu mezi gay páry. Kdo nebo co to má na svědomí?

Být v Izraeli mladým gayem není nic snadného, máte problém s přijetím v rodině, ale pozor, jen do chvíle, než se rozhodnete založit rodinu. V této zemi, ležící na Blízkém východě při pobřeží Středozemního moře, je totiž jednou ze základních hodnot založení rodiny. A nezáleží na tom, zda jste hetero či homosexuální orientace, hlavně mít děti, potom se na vás pohlíží jinak a především s úctou.

Za současný názor společnosti na homosexualitu se zasloužily také pořady, které přistály na místních televizních obrazovkách. Jedná se o americký seriál The New Normal a současně zbrusu nový pořad Mom and Dads, který zde měl premiéru v listopadu loňského roku.

Mom and Dads je více či méně na stejné téma, gay pár touží po dítěti a k tomu jim dopomůže jejich dobrá kamarádka. Zatímco The New Normal si především utahuje z neuvěřitelných postav, Mom and Dads se na celou věc dívá z trochu jiného úhlu, řeší dynamiku rodičovského trojúhelníku, jejich nejistotu, která se stupňuje, emoce a používá nemálo sarkasmu.

Pro místní diváky může být nelehké seriály překousnout, ale seriálům se podařilo prosadit se, získaly si sledovanost a mohou tak být také poučným materiálem pro nezasvěcené do života homosexuálních párů.

„Jakmile se gay komunita stala zároveň komunitou rodičovskou, myslím, že její přijetí ze strany společnosti se stalo hladší,“ říká Doron Mamet-Meged, zakladatel spolku Tammuz, který pomáhá párům, většinou gayům, pořídit si spolu děti prostřednictvím náhradní matky v Indii. Ano, mají tuto možnost, a tento postup stejnopohlavním párům dokonce doporučil samotný výbor Ministerstva zdravotnictví a to díky bývalému členu Rady města Tel Aviv, který si takto založil rodinu se svým partnerem a dnes spolu vychovávají dvouletá dvojčata.

Jak vidíme, seriály „Mom and Dads“ a „The New Normal“ vlastně odráží realitu. Nezbývá, než si přát, aby se vysílaly ve více zemích, aby rostla tolerance a abychom i my měli možnost založit si rodinu, když nám začnou tikat biologické hodiny. Co myslíte?