První francouzské miminko roku 2013Znáte to i z Česka – které dítě se narodilo jako první daný rok? Porodnice maminky odměňují speciálními finančními příspěvky, udělují novorozeňatům čestná občanství a to dítě, které bylo první celorepublikově, se vždy dostane do hlavních televizních zpráv.

To stejné mají samozřejmě i ve Francii, kde byl večer u televize leckdo překvapen. První miminko tohoto roku se totiž narodilo lesbickému páru Maude a Delphine, které jsou spolu od roku 2010. Malý chlapeček dostal jméno Sacha a na svět přišel v první minutě Nového roku v nemocnici Moulins ve středu Francie.

Ačkoliv je Francie pokroková co se LGBT práv týče, matkou dítěte je legálně pouze Maude, která jej porodila. Delphine k dítěti nepojí žádný právní vztah. Pár proto doufá, že tento rok bude co nejdříve uzákoněno gay manželství, které jim umožní se vzít.

Maude se nechala oplodnit v belgické spermabance, protože gay párům není umělé oplodnění ve Francii dovoleno. Doufejme, že se to brzy změní a ne jen ve Francii! Více o LGBT právech ve Francii zde.

Zde naleznete krátké video s oběma maminkami a malým Sachou.