Gay Socha svobodyAmeričané věřící, že být homosexuál je hřích, jsou v současné době již minoritou, avšak stále poměrně početnou.

Nedávný průzkum provedený krátce po listopadových amerických prezidentských volbách, který měla na starosti organizace LifeWay Research – nashvillská přidružená skupina jižních baptistů, ukázal, že 45% dotazovaných se nedomnívalo, že intimita mezi dvěma lidmi stejného pohlaví je hříšná. „Pouhých“ 37% respondentů sdílelo názor, že homosexualita je hřích, avšak výsledkům můžeme zatleskat, protože od roku 2011 došlo k sedmiprocentnímu poklesu.

Co je pro Spojené státy pozitivní výsledek – celých 71% lidí, kteří nenavštěvují bohoslužby, nemají s homosexualitou ve společnosti problém. Samozřejmě lidé, kteří vedou více světský život, se většinou od gayů odvrací a hovoří o nemorálnosti.

Pokud se však podíváme na výsledky u silně věřících křesťanů (mluvíme o evangelických i fundamentalistických křesťanech), tři ze čtyř dotazovaných, kteří byli tzv. znovuzrozeni, stále věří tomu, že Bible homosexuální poměry neschvaluje. A čím jižněji se pohybujeme prstem po mapě, tím více je homosexualita odsuzovaná.

LifeWay prezident Ed Stetzer řekl, že Obamovo zaměření se na práva LGBT menšiny mělo pravděpodobně velký vliv na posun kulturních hodnot, a že během jednoho roku nastala překvapivě velká a podstatná změna.

Zato v Nashvillském kostele „Holy Trinity Community“, který prý pravidelně navštěvuje opravdu vysoký počet homosexuálů, nebyl nikdo výsledky překvapen. Reverendka Cindy Andrews-Looper řekla, že „být homosexuál není o nic víc hříšné, než být levák“.

Počet nevěřících obyvatel v USA není přesně znám, podle průzkumů se pohybuje okolo deseti procent. Dá se proto předpokládat, že více na víru orientovaná společnost bude mít větší problém s přijetím homosexuality, než například obyvatelé České republiky, kteří jsou ve větší míře ateisti – v roce 2011 se za věřící prohlásilo pouhých 20,6% obyvatel. Nechme se překvapit, jakým směrem se tolerance společnosti nejen v USA, ale také u nás posune v letošním roce.