na ceremonii Golden Globe Awards
na ceremonii Golden Globe Awards

V neděli 13. ledna proběhl již 70. ročník předávání prestižní filmové a televizní ceny Zlatý glóbus (Golden Globe Awards), během kterého obdržela Jodie Foster (rozená Alicia Christian Foster) cenu za celoživotní dílo.

Tato úžasná padesátiletá americká herečka, režisérka a producentka, která se ve světě filmu pohybuje celých 47 let, pronesla po obdržení ceny krásný a dojemný proslov, během kterého nezůstalo jediné oko suché. Nejenže děkovala svým kolegům, kteří jí byli rodinou, přátelům – především Melu Gibsonovi za jejich jedinečné přátelství a za to, jakou oporou si po celá ta léta byli, ale také svojí mámě, která už není mezi námi, a v neposlední řadě svým dvěma synům.

Jodie se dodatečně vyoutovala, protože jak sama řekla, v poslední době se to od všech tak nějak očekává, minimálně od těch, kteří to nikdy oficiálně do médií nevyhlásili. Narážela tak na trend novodobých coming outů, které se za poslední dva roky v Hollywoodu vyrojily.

 

Jodie pokračovala:

“Zatím co se tu celou dobu zpovídám, mám náhle potřebu se vám úplně svěřit s něčím, co jsem nikdy nebyla schopna říci veřejně. Prohlášení, ze kterého jsem trochu nervózní, ale asi ne tolik jako teď moje publicistka, viď, Jennifer? Ale prostě vám to tady řeknu, dobrá? Nahlas a hrdě, dobrá? Budu s tím potřebovat trochu pomoct.

Jsem single. Ano, jsem single. Ne, jen vtipkuju, teda ne úplně, ale svým způsobem ano. Mám na mysli, díky za váš entuziasmus. Můžete mně trochu zapískat na prsty nebo něco? …… Doufám, že nejste zklamaní, že jste dnes večer neslyšeli velký coming-outový proslov, protože tím už jsem si prošla před asi tisíci lety v době kamenné, v těch velmi roztodivných dnech, kdy se křehká mladá dívka otevřela přátelům, kterým důvěřovala, a rodině a kolegům a postupně hrdě každému, kdo ji znal, každému, koho potkala…

Ani náhodou bych tu nestála nebýt uznání jedné z mých největších lásek mého života, hrdinského spolu-rodiče, mé bývalé partnerky, ale spravedlivé spřízněné duše v mém životě, mé zpovědnice, parťačky na lyže, poradkyně, nejmilovanější BFF (Best Friends Forever, pozn. red.) za dvacet let, Cydney Bernard. Děkuju ti, Cyd. Jsem tak pyšná na naši moderní rodinu. Naše úžasné syny Charlieho a Kita, kteří jsou pro mě důvodem proč dýchat a vyvíjet se, mojí krví a duší. A kluci, kdybyste náhodou nevěděli, tahle písnička, všechno tohle, tahle píseň je pro vás.”

A tady je záznam z ceremonie:

Přejeme Jodie, ať brzy najde v někom jiném milující partnerku. Jak se tak na ni koukáme, určitě má už celý zástup zájemkyň!