Prezident Ugandy Yoweri Museveni

Už delší dobu se na africkém kontinentu řeší otázka práv homosexuální menšiny. Uplynulý rok byl ale o něco zajímavější než ty předchozí. Díky neustálé finanční a humanitární podpoře afrických rozvojových států ze strany Evropské Unie a světových velmocí, se tyto rozhodly více zasahovat do dění v Africe. Nejen EU, ale i mezinárodní organizace OSN tlačí hlavy afrických států do přehodnocení zákonů spojených s lidskými právy, kromě jiných i s těmi LGBT menšiny.

Během podzimu a zimy loňského roku se znovu otevřela otázka zavedení přísnějších anti-gay opatření v Ugandě. Homosexuální chování je tam protizákonné a navíc někteří tvůrci práva už v roce 2009 navrhovali, že by měl být zaveden dokonce trest smrti v případě tzv. „stížené homosexuality“ (pokud je zapojen nezletilý, HIV pozitivní, postižený nebo mnohonásobný provinilec), který by platil i pro občany Ugandy žijící na území, kde je takovéto chování legální. Aktivisti v oboru lidských práv a samotná tamní LGBT menšina začala protestovat s argumenty, že zavedení trestu smrti může vyvolat vyloženě novodobý „hon na čarodějnice“…

Tamní prezident Yoweri Museveni před časem obvinil cizí země za propagaci homosexuality v Ugandě, nicméně v polovině prosince, před schválením anti-gay zákonů, zmírnil své projevy jen na to, že by se gayové neměli zabíjet, ale homosexualita nemá být jakkoliv propagována. Dodal, že i když je ženatý už 39 let, nikdy by na veřejnosti či jen doma před dětmi nepolíbil svou manželku. Obyvatelé Ugandy jsou totiž velmi konzervativní národ, a tak by mohl kvůli tomu prohrát i volby.

Reakce na zavedení trestu smrti zvnějšku jsou víceméně stejné – nesouhlasné. Prezident USA Barack Obama situaci prohlásil za ohavnou, Evropská Unie pohrozila odejmutím jakékoliv pomoci, Buckinghamská Univerzita poskytující akreditaci pro udělování titulů na univerzitě v Kampale, ugandském hlavním městě, zrušila svou podporu.

Proti LGBT je zásadně ugandský pastor Joseph Sserwadda, na konci minulého roku šokoval diváky nejen v Ugandě svými komentáři, že konečník je pouze pro „východ“, a tvrzeními, že lesbičky  používají na sex hlavně okurky. Pokud rozumíte angličtině a chcete se zasmát na pastorův účet, shlédněte tento odkaz, stojí to za to…

Naštěstí v průběhu prosince reportéři z afrického kontinentu hlásili, že schválení trestu smrti se zamítlo, nicméně homosexualita je, stejně jako v dalších třinácti státech Afriky, nelegální. Zákon ale může projít během dalšího jednání příští měsíc.

Nicméně dějí se i pozitivní změny, například v Malawi.

Joyce Banda
prezidentka Malawi Joyce Banda

Na jaře roku 2012 se tam do prezidentské pozice dostala Joyce Banda, v pořadí druhá prezidentka-žena na africkém kontinentu, která nejen, že úplně promíchala složení prezidentského kabinetu a vyhodila zkorumpovaného nejvyššího šéfa policie, ale také se rozhodla rázně pozměnit malawijské zákony. Nejvíce diskutovaným zákonem pak byl zákon o „Sprostotě a nepřirozeném aktu“, který například v roce 2010 vedl k zatčení dvou malawijských mužů a jejich odsouzení ke 14 letům vězení za to, že se zasnoubili. Tento případ vyvolal v celém světě vlnu nevole a podpořil zvyšující se angažovanost organizací bojujících za lidská práva. V současné době je výše zmíněný zákon alespoň pozastaven a probíhají další jednání o tom, jestli se skutečně zruší, nebo ne.

Jak to tak vypadá, tak i přes homofobii části českého národa můžeme být rádi, že žijeme ve střední Evropě. Snad budou v Ugandě alespoň natolik rozumní, aby v únoru neschválili trest smrti za něco, co je přirozené pro část lidské populace (i v Ugandě, kde byli gayi dva králové).

 

Z. Lily