Kate Middleton a princ WilliamZatím co záležitost rovnoprávnosti manželství se v Británii neustále hýbe kupředu, členové parlamentu zvažují, jak by mohla změna zákona ovlivnit samotnou královskou rodinu. Paul Flynn, člen Labouristické strany si stojí za názorem, že členům královské rodiny by měly být stejnopohlavní sňatky (nebo registrované partnerství) povoleny a jejich potomci by měli mít dědičné právo na trůn. Tudíž kdyby se doposud nenarozený syn vévodkyně Kate a prince Williama cítil býti spíše královnou, stále by se od něj očekávalo, že bude pokračovat ve Windsorské linii.

Schválení zákona v této podobě by mohlo v budoucnu vést k vládě otevřeného gaye či lesby – královny, jejíž partnerka bude uznána za právoplatnou manželku. Děti, které by se páru narodily díky umělému oplodnění nebo náhradní matce, by pak měly dědické právo na trůn do té doby, dokud by spolu rodiče setrvali ve svazku manželském či registrovaném partnerství.

Pakliže by se následovníci trůnu řídili současným dědickým zákonem a pár by adoptoval dítě, nepokračovali by tímto v rodové linii a potomek by neměl na trůn nárok. Není jisté, zda členové parlamentu budou usilovat o změnu i v tomto směru.

Aby byla zajištěna úplná rozprava o změně zákona, pozměňovací návrh musí být přijat Johnem Bercowem, mluvčím dolní sněmovny britského parlamentu. Je však téměř jisté, že ho schválí, je totiž velkým zastáncem práv LGBT menšiny. Očekává se, že podporu bude mít od mnoha stran – labouristů, liberálních demokratů i konzervativců, kteří stojí za plánem Davida Camerona zlegalizovat stejnopohlavní manželství.

Jednomu problému se však nedá tak snadno vyhnout. Korunovaný král nebo královna Anglie se zároveň stává čestnou hlavou Anglikánské církve, která oficiálně gay sňatky neschvaluje.

Ať už se Kate a Williamovi narodí dítě jakéhokoliv pohlaví (nebo snad i ona bulvárem vysněná dvojčata), doufejme, že v době jeho dospívání už se bude na sexuální orientaci pohlížet méně skepticky.