Stefan Niesiołowski„Chtěl bych, aby v Polsku homosexuálové nebyli, ale oni zde jsou a to je fakt, se kterým musíte během jednání počítat.“ To řekl v televizní diskuzi polský poslanec Stefan Nieosiłowski svému protivníkovi Robertovi  Biedrońovi. Nieosiłowski je poslancem za vládní stranu Občanská platforma (Platforma Obywatelska), Biedrońov je pak člen strany Palikotovo hnutí (Ruch Palikota), která je také v poslanecké sněmovně Polska.
Biedroń (36) je přitom prvním otevřeným gayem zvoleným do polského parlamentu.

Když Niesiolowski (69) prohlásil, že by v Polsku raději žádné homosexuály neviděl, Biedroń moderátorce pořadu řekl, že „na této úrovni není schopen diskutovat“.  „Tak o tom nediskutujte,“ opáčil na to Niesołowski a po chvíli dodal: „Byl bych raději, kdybychom neměli žádné homosexuály, lidi žijící spolu na psí knížku nebo rozvádějící se, ale takoví tady jsou. A politik takové realitě musí čelit.“

Robert BiedrońNiesołowski dále uvedl, že mu snaha zrovnoprávnit gay manželství přijde jako cirkus a převlékání se žen za muže označil za provokaci. „Nikdy jsem nebyl pro gay manželství a nikdy nebudu.“

Tahle debata proběhla jen týden poté, co selhaly tři pokusy o zavedení zákonů umožňujících registrované partnerství v Polsku. Polsko je silně katolická a věřící země, kde jsou zakázány potraty a rozvod je velmi nepěknou vizitkou. Natožpak když je někdo gay. Stefan Niesiołowski je přitom členem Občanské platformy, hlavní vládní strany premiéra Donalda Tuska, která s návrhem na registrované partnerství do sněmovny přišla. Proti bohužel hlasovaly dvě další důležité strany parlamentu a vládní koalice tak musí přijít opět s novým návrhem zákona.

Robert Biedroń a transsexuální poslankyně Anna GrodzskaDoufejme tedy, že se v Polsku zákon podaří brzy prosadit, ale v takto založené zemi je to běh na dlouhou trať a může to trvat ještě několik let, než budou mít LGBT lidé alespoň taková práva, jako má komunita v České republice. Vlaštovkou budiž právě Biedroń a transsexuální poslankyně Anna Grodzka, jejichž zvolení roku 2011 přineslo do polského parlamentu důraznější snahy o prosazení práv LGBT minority. Naštěstí zde nejsou přímo zakázány průvody hrdosti, resp. Gay Prides, tak jako je tomu  například v Rusku. Polsko je náš soused, proč se tam letos nezajet na Pride podívat?