Druhá nejlidnatější země světa, Indie, má stále ještě co dohánět. Ačkoliv zde žije 1,2 miliardy obyvatel a téměř každý šestý člověk na světě je Ind, na Gay Pride v Bombaji přišlo v sobotu 2. února 2013 jen něco málo přes dva tisíce lidí. Bombaj samotná má přitom 13 milionů obyvatel.

Pochod měl za účel přinutit vládu, aby nerušila rozhodnutí Nejvyššího soudu v Dillí z roku 2009, které zajistilo, že na gay sex nebude pohlíženo jako na zločin. Pochod s názvem Queer Azaadi Mumbai se konal již popáté. Gay Pride v Indii nedávno proběhly i ve třetím a druhém největším městě Indie v Bangalore (2. prosince 2012, 6,5 milionu obyvatel) a v  Dillí (25. listopadu 2012, 11 milionů obyvatel). Ani tady se akcí nezúčastnilo více než 2000 lidí.

Harish IyerGay aktivista Harish Iyer prohlásil následující: „Chceme, aby společnost přestala diskriminovat. Jsme stejně normální a nenormální jako ostatní. Nechceme nějaké speciální výhody, vše co potřebujeme, je žít v harmonii a jednotě.“

Pride v Bombaji proběhla v pořádku a v poklidu, organizátoři měli potřebná povolení a nijak neomezili dopravu. Vzhledově se ale nijak nelišila od pochodů, jaké známe třeba z Evropy. Spousta barev, radosti a tanečního veselí. Proč tedy tak málo lidí? Indie je totiž převážně homofobní společnost.

Homosexualita je v Indii stále tabu, jak z pohledu veřejnosti a obyčejných lidí, tak z pohledu indické vlády. O homosexualitě se v Indii nemluví, v poslední době se objevují jen sem tam nějaké vlaštovky a veřejný coming out u celebrit obvykle zničí celou kariéru.

Manvendra Singh Gohil v Oprah Winfrey ShowKdyž se v roce 2005 vyoutoval Manvendra Singh Gohil, člen královské rodiny a princ bývalého knížecího státu Rajpipla, jeho rodina se ho pokusila okamžitě vydědit. Vztahy s jeho rodinou jsou pořád na bodu mrazu. Princ nedávno uvedl, že by rád adoptoval dítě, ale indické zákony toto neumožňují. Posun se v nejbližších letech neočekává, Indie zatím neučinila první kroky ani k stejnopohlavním sňatkům nebo alespoň oficiálnímu uznání gay partnerství v podobě registrace.

Níže se podívejte na krátkou reportáž z Bombajské Pride. I když netušíme, co na konci říká ten milý indický týpek, vypadá to, že se akce povedla a všichni si to náležitě užili.