Gay BritánieDolní komora parlamentu Velké Británie odhlasovala 5. února 2013 zákon umožňující gay manželství.

Po šestihodinové debatě se pro zákon vyslovilo 400 poslanců, 175 jich bylo proti.  Pro premiéra Camerona je to však neúspěch, protože se ukázalo, že více než polovina zákonodárců z jeho konzervativní strany hlasovala proti nebo se zdržela.

Návrh zákona teď bude dále podrobněji přezkoumán parlamentem a posléze znovu poputuje do sněmovny k dalšímu prodebatování a závěrečnému hlasování poslanců.

Labouristický poslanec a bývalý ministr financí Stephen Timms řekl během včerejší debaty, že při třetím (a posledním) čtení by hlasoval proti schválení zákona. Jeho slova jsou jen důkazem toho, že skeptičtí poslanci by se ještě v pozdější fázi celého schvalování zákona stále mohli snažit postavit se proti němu.

Projde-li zákon třetím čtením v Dolní sněmovně, bude postoupen Sněmovně Lordů, kde musí také dostat zelenou od členů horní komory. Pak už jeho schválení nebude nic stát v cestě.

Aktivista za lidská práva Peter Tatchell již varoval, že odpůrci zákona v horní komoře mohou celý tento proces zmařit. Avšak pokusy potopit zákon například dalšími pozměňovacími návrhy nevypadají pČlenové Dolní sněmovny hlasují o novém zákoně 5.1.2013ro odpůrce nadějně, smést zákon ze stolu by se jim nepodařilo, uspět by mohli leda v prodloužení doby, než vejde v platnost.

Liberální demokrat a místopředseda vlády Nick Clegg se zmínil, že doufá, že první sňatek stejnopohlavního páru by mohl být uzavřen v létě letošního roku. A to je přeci za chvíli! Koaliční vláda již dala parlamentu na vědomí nejzazší termín, do kdy má být v Anglii a Walesu zavedeno rovné manželství.