Gay manželství ve Francii, zdroj ReutersExplozivní reakci francouzské veřejnosti v lednu způsobil fakt, že gay manželství se možná stane realitou. Stovky tisíc obyvatel za vzniku dvou průvodů pro a proti demonstrovalo v centru Paříže. I přes masové protesty římsko-katolické církve a „konzervativních“ pravicových poslanců, se přece jen podařilo vládě vybojovat podporu kladnými hlasy.

Zákon byl prosazen 13.2.2013, kdy v dolním parlamentu nakonec 249 poslanců proměnilo návrh ve skutečnost, zbývajících 97 bylo proti. Protestující strana označuje gay manželství jako narušitele klasického svazku manželského mezi mužem a ženou a tím podle ní ohrožuje budoucí generace, zatímco přívrženci považují návrh zrovnoprávnění gay manželství za čin tolerance a uznání státu.

Zákon bude dál projednáván v senátu, kde figurují převážně socialisti (kteří jsou obecně pro), lze tedy říci, že s největší pravděpodobností zákon senátem projde. O dalších legislativních změnách se bude jednat v dalších měsících až do května či června, kdy by měl zákon vejít v platnost. Obrovskou podporou přispěl socialistický prezident François Hollande, který již při volbách sliboval legalizaci gay manželství.

V zákoně, tedy  právního úkonu (paragrafu) se upravují nebo ruší podmínky určující manželství jako například pojem „opačné pohlaví“, který se tímto úplně ztratí a manželství bude nově formulováno jako ujednání mezi dvěma osobami bez zřetele na jejich pohlaví. Socialisti v návrhu zákona zprvu uvedli legalizaci umělého oplodnění či adopci pro gay páry, ale nakonec v důsledku vyhrocené situace, která představuje rozdělení francouzské veřejnosti a ohrožení přijetí zákona, návrh stáhli. Otázka umělého oplodnění a adopce je tedy stále otevřena a bude dále projednávána. Tímto aktem by se Francie připojila k 11 zemím, které již gay manželství schválily.