Nejvyšší německý soud rozhodl, že člen registrovaného partnerství by měl mít tu možnost adoptovat nevlastní či adoptované dítě jeho partnera. To je jednoznačný posun ze stávající situace, která dovoluje adopci pouze vlastního dítěte (z biologického hlediska).

Soud o tomto rozhodl 19. 2. 2013 s tím, že by homosexuální páry neměly být diskriminovány, vezme-li se v potaz, že pro heterosexuální páry je takové přijetí dítěte samozřejmost. Konkrétně šlo o případ dvou žen, z níž jedné z nich bylo znemožněno adoptovat bulharskou holčičku, kterou dříve adoptovala její partnerka. Soud nařídil, že nová legislativní úprava musí být navrhnuta do června příštího roku.

Volker Beck, poslanec Bundestagu za Zelené, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci a je znám svým bojem za LGBT práva rozhodnutí soudu, označil za průlom v oblasti rovnosti. Podle něj byl zákaz adopce gay a lesbickými páry absurdní a v rozporu s blahem dítěte. Zároveň zaútočil na koalici Angely Merkelové (kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemokratické Unie) a Philippa Röslera (vicekancléř a předseda Svobodně demokratické strany), která se podle Becka o blaho dětí nestará a je vůči gayům a lesbičkám ideologicky zaujatá.

Na druhou stranu, i tento průlom má svoje ale. Homosexuální páry totiž děti adoptovat mohou, ale jen každý jednotlivec za sebe – tedy nemohou se adoptivními rodiči stát oba najednou a nemohou adoptovat nespřízněné (cizí) děti. Ministryně spravedlnosti Sabie Leutheusser-Schnarrenberger řekla, že rozhodnutí soudu je historickým krokem, který konečně německým duhovým rodinám zajistí stejné právní podmínky a že plná adopce musí být dalším krokem. Registrovaná partnerství jsou v Německu povolena od roku 2001.

V ten stejný den se „zadařilo“ také ve francouzském Štrasburku, kde Evropský soud pro lidská práva rozhodl o žalobě lesbického páru z Rakouska. Těm bylo znemožněno starat se společně o sedmnáctiletého syna jedné z partnerek, kterého má z předchozího vztahu.

Případ se k soudu dostal již roku 2007, kdy se ženy v Rakousku marně snažily domoci adopce a možnosti podílet se na společné výchově. Podle rakouského práva je termín „rodiče“ určen pro dva lidi odlišného pohlaví a pouze takovíto rodiče mohou děti adoptovat. Evropský soud pro lidská práva uznal, že Rakouská právní úprava je v této oblasti diskriminační na základě sexuální orientace. Soud navíc Rakousku přikázal, aby zaplatilo ženám 10,000 eur za škodu a více než 28,000 eur za náklady a výdaje spojené se soudem.