Papež Benedikt XVI. v květnu 2012Papež se rozhodl vzdát se své funkce. Benedikt XVI. je za posledních 700 prvním Papežem, který rezignuje z důvodu nedostatku fyzické a duševní kondice. Stručně a jasně – už se na to necítí.

Odejít z funkce má na konci února. Této zprávy využila média, v prvé řadě tisk, ve kterém se začaly šířit poplašné zprávy typu: „Papež bude stíhán za krytí pedofilie, které se dopouštěli kněží“ nebo že odstupuje z důvodu homosexuálních vztahů mezi svými přívrženci ve Vatikánu. V článcích jste se pak mohli dočíst podobné úryvky, jako je tento:

Papež, vlastním jménem Joseph Ratzinger, se 23. února setká s italským prezidentem Giorgiem Napolitanem, aby ho poprosil o udělení imunity proti trestnímu stíhání kvůli obvinění ze sexuálně motivovaných zločinů. Zdá se, že toto narychlo uspořádané setkání, a pravděpodobně i rezignace samotná, jsou výsledkem toho, že Vatikán údajně obdržel list od nezveřejněné evropské vlády, ve kterém se psalo, že existuje plán vydat na Papeže zatykač.

Tato zpráva byla navíc podpořena skoro-vládní organizací, Mezinárodním zločineckým tribunálem vyžadujícím Papežovu hlavu a současně to, aby se Napolitano „na zločinu nepodílel tím, že bude chránit Benedikta“.

Papež na FacebookuObdobné zprávy se velmi rychle začaly šířit po internetu, speciálně na sociálních sítích se tato „novinka“ stala naprosto virální zprávou, ale co je na tom nejzajímavější – nic z toho není pravda.

A jak to jiná média dementují? Zaprvé: Papež by neměl žádný důvod žádat o imunitu italského prezidenta, protože sám v Itálii nežije, a zadruhé: kdo by se v Itálii, v tolik katolicky zaměřené zemi, pustil do trestního stíhání Papeže – hlavy katolické církve? Vždyť by to byla sebevražda.

Ačkoliv poslední zprávy o 85letém Benediktu XVI. zaváněly všechny pouze pomluvami, dnes, s jistým zpožděním, zaznamenaly dění na jihu Evropy také naše plátky, počíst si můžete třeba tady. V tuto chvíli zůstává otázkou, zda si jen naši reportéři neumí zjistit pravdivé informace, nebo jen chtějí dělat dodatečný cirkus z nepravdivé zprávy? Variantu, že by na každém šprochu bylo pravdy trochu, tentokrát vynecháme.

A co si myslíte o Benediktově abdikaci vy?

Tajemný Benedikt XVI.