Nedávno jsem si řekla, že se trošku vrátím k lesbo základům, a tak jsem si z nudy pustila pár prvních dílů The L Word. Wow! Změnila jsem se tak hrozně moc já a nebo je seriál skutečně tak starý, že už se v něm v dnešní době nelze vůbec shledávat? Nejvíce zarážející mi přijde skutečnost, jak se hrdinky seriálu snaží vehementně prosadit zajeté stereotypy panující mezi lesbickou komunitou.

Opravdu by ještě dnes někdo zavadil o vychrtlou neupravenou holku, která hřebínek neviděla, jak je rok dlouhý? O tom, jak „perspektivní“ je to osoba ani nemluvím. Je ale minimálně úsměvné, že i já, před více než pěti lety, jsem ji měla nejen za můj osobní vzor, ale takové holky i vyhledávala. Vždyť moje první holka byla hotová Shane! Pokrok doby nebo je chyba ve mně? Upřímně se přiznám, že já sama tohle nedokáži zhodnotit. Je otázkou, jestli bych i v nynější době, kdy bych byla za prvé svobodná, za druhé nezkušená a za třetí o pět let mladší, „Shane styl“ považovala za tak ohromující a vzrušující, nebo bych nad tím mávla rukou a poohlížela se po něčem jiném. Vážně mě zajímá, jestli se během těch pár let mezi L komunitou něco změnilo a kdo je momentálně největším vzorem mezi českými lesbami.

shane

Avšak mnohem důležitějším důvodem, proč píši tento článek, je fakt, že podle seriálu mezi lesbami neexistuje ani pomyšlení na to, že by některá z nás mohla nosit podpatky či mít dokonce nalakované/prodloužené nehty! Nechci být sprostá, ale what the fuck?

Osobně dám mnohem raději přednost holce s jakkoliv upravenými nehty, než holce, která je má ohryzané do masa, a pokud ne to, tak za nimi nosí špínu, že by si tam mohla brambory pěstovat. Co to je za nesmysl, že by lesba nemohla mít dlouhé nalakované nehty a kdo to vůbec vymyslel? Tímto nechci nikomu naznačit, aby si okamžitě začal lakovat nehty, každopádně pokud se to k holce hodí, pokud se jí to líbí a pokud ji to v ničem neomezuje, proč by nemohla vypadat pěkně po všech stránkách?

Ale abych nebyla pokrytec, musím se přiznat, že i pro mě byl šok, když přítelkyně po asi dvou letech vztahu přišla domů s gelovými nehty s růžovou linkou. Pamatuji si, jak jsem tenkrát málem vyskočila za jízdy z auta při pomyšlení, že bychom takhle spolu měly někam jít. Teď už se tomu nejen směji, ale dokonce se i stydím za to, jak jsem se v první chvíli zachovala. Vždyť je to přece holka a holky takové věci prostě dělají, a ano, dokonce i lesby si to můžou dovolit. A jestli někde existuje oficiální manuál pro lesby s instrukcemi, aby si k sobě nehledaly holku s dlouhými nehty, tak bych si ráda přečetla odůvodnění.

nehty

Spousta z nás chce mít za partnerku někoho, kdo vypadá žensky, vždyť od toho jsme přece lesby, ne? Co je tedy špatného na tom, být lesbou, která nosí šaty, kabelky a dělá si nehty? Já si spíš myslím, že je to naprosto skvělou ukázkou toho, že L komunita není ničím odlišná od té hetero a tím pádem jsme o krůček blíž k tomu, abychom měly stejná práva.

Tak jo, teď mě asi ukamenujete, ale vzhledem k tomu, že české lesby docela znám a mám je s čím porovnávat, jsem se zřejmě hodně změnila já. Nevěřím totiž tomu, že by seriál byl až tak starý a české lesby v něm nehledaly své lesbické vzory a pravidla o tom, jak být správnou lesbou. Každopádně hrozně ráda bych se dozvěděla, že se mýlím, a že mýtus o tom, že lesby nemohou vypadat stoprocentně žensky a podle svého, je jen a jen výplodem scénáristů The L Word.