Duhový přechod pro chodce v Sydney
Duhový přechod pro chodce v Sydney

V Sydney teď můžete přecházet silnici po duhovém přechodu pro chodce. Jak je to možné? A budou zde mít duhový přechod natrvalo?

V sobotu 2. března 2013 se v tomto největším australském městě, které má 4,5 miliónů obyvatel, konala velkolepá gay pride „Sydney Mardi Gras„, která zde má vybudovanou tradici.

Již v roce 1978 vyšlo do ulic více než 2000 lidí, kteří pochodovali Oxford Street s úmyslem postavit se tváří v tvář diskriminaci homosexuálů a ukončit policejní šikanu. Ačkoliv organizátoři získali pro pochod povolení, tento den bohužel nedopadl slavně, zasáhla policie a pochod „rozpustila“, nemluvě o tom, že 53 zúčastněných bylo zatčeno, v tisku byla otištěna jejich jména a mnoho jejich známých v závislosti na tom přišlo o práci, protože byli také vyoutováni.

O tři roky později, v roce 1981, se v Sydney konala vůbec první pride s oficiálním názvem Sydney Mardi Gras a pravidelně se každoročně koná do dnes.

Na počest letošního pochodu a v prvé řadě jako uznání významnosti a důležitosti Oxford Street pro gay komunitu, která je také v blízkosti teplé části města, byl v ulici namalován duhový přechod pro chodce. S tímto nápadem přišel primátor města Clover Moore.

Alex Greenwich, nezávislý poslanec, k tomu řekl:
Lesby a gayové byli v roce 1978 poraženi a zbiti v Oxford Street a homofobní násilí v dalších letech vzkvétalo. Mít teď naši vlajku na naší ulici je oslavou toho, jak daleko jsme se dostali a je poctou bojům, které jsme vyhráli.

Již přes 6 tisíc lidí podepsalo petici, aby duhový přechod pro chodce v centru Sydney zůstal natrvalo jako oslava LGBT života ve městě. Vyslyší je město?