Lech Walesa

Lech Wałesa, bývalý polský prezident (1990-1995), aktivista, katolík a zároveň držitel Nobelovy ceny za mír, to je muž, kterého vidíte zde na fotce. Říkáte si Polsko – to zavání homofobií?

Ano, přesně o tom dnes píšeme. Stejně jako v mnoha jiných zemích, i v Polsku byla rozdmýchána debata na téma „homosexuální sňatky“. Lech Wałesa v nedávném rozhovoru nezapřel sebe ani svoji víru a vyjádřil se na účet homosexuálů podle svého přesvědčení. Na otázku, zda by homosexuální poslanci neměli sedět až u zdi v poslední řadě parlamentních lavic, když představují pouze menšinu, odpověděl: „Ano, až u zdi, a dokonce i za zdí.

Dalším výrokem bylo např. že je (homosexuály) nechce ani slyšet mluvit. Postavil se také proti našim „demonstracím“ (má snad na mysli gay pride?) a nezapomněl vyjádřit obavy o svá vnoučata.

Jeho výroky nezůstaly bez reakce veřejnosti a médií, která byla pobouřena tím, že takový bojovník za lidská práva, jako je Wałesa, může něco podobného vypustit z úst.

Jak je známo, v polském parlamentu sedí gay poslanec Robert Biedroń, první polský poslanec otevřeně se hlásící ke své homosexuální orientaci, který se zasazuje o uzákonění registrovaného partnerství v Polsku, a transsexuální místopředsedkyně Sejmu (dolní komora polského Národního shromáždění = parlament, pozn. red.) Anna Grodzká. Těm se podařilo „zarezervovat si“ tentokrát místa v první řadě, aby tak vyjádřili nesouhlas s jejich bývalým prezidentem. K tomu jim dopomohl zakladatel liberálního hnutí Janusz Palikot, který se pustil do obhajoby práv homosexuálů a Wałesovi navrhl, aby se všichni čtyři sešli ve veřejné debatě. Ten však nabídku odmítl.

Na ceskatelevize.cz se můžeme dočíst, že v současné době by proti registrovanému partnerství v Polsku hlasovaly dvě třetiny obyvatel. Zdá se, že Poláci před sebou mají ještě dlouhou cestu.

Aktualizace 15:05 06. 03.2013

Organizace All Out, která podporuje rovnost v oblasti LGBT práv, bojuje za ně a sdružuje mezinárodní výzvy, vyzvala Lecha Wałesu, aby se za své vystoupení v televizi omluvil. K výzvě je v tento okamžik připojeno více než 5500 lidí a počet neustále narůstá, podepsat petici můžete i vy zde.

Wałesa na svém osobním blogu uvedl, že bůh stvořil ženu a muže a řekl jim, ať se rozmnožují. Kdyby všichni následovali příklad homosexuálů, kdo by ostatním platil důchod? Na svoji obranu prohlásil také to, že z dopisů, které obdržel jako reakci na svoje vystoupení v televizi, jich bylo 95 % souhlasných. Několik dopisů na svém blogu i zveřejnil, třeba ten, který gaye a lesby označuje za úchyláky, kteří jsou nemocní.