Agens 1Ačkoliv se v Rusku čeká na schválení zákazu takzvané gay propagandy, LGBT aktivisti se zde pustili do odvážného projektu, kterým bude jediný ruský magazín věnovaný komunitě leseb. Magazín, který se objevil už tento měsíc, by měl vycházet čtvrtletně a jeho jméno je Agens.

Agens se prezentuje jako „magazín o ženách pro ženy“ a je určen čtenářkám nad 18 let. První číslo magazínu vyšlo pouze v 999 tištěných kopiích a momentálně je k prodeji pouze ve čtyřech LGBT podnicích v Moskvě a také online.

Šéfredaktorka časopisu Milena Černjavskaja uvedla pro ruský server RIA Novosti, že publikace chce být lifestylovým magazínem, který ruským lesbičkám pomůže.

„LGBT komunita se musí vypořádat s informačním výpadkem v téhle oblasti,“ řekla Černjavskaja. „Ruští gayové a lesbičky se navzájem neznají a myslí si, že nemohou být šťastní, protože jim všichni kolem jen nadávají.“

Šéfredaktorka Černjavskaja promovala na Moskevské státní univerzitě na katedře žurnalistiky a mimo novinařinu má zkušenosti i s produkováním filmů. První díl časopisu je hlavně zásluhou Černjavaské, editorky Anny Rosljakové a několika přispěvatelů, ale dá se očekávat, že pokud bude magazín úspěšný, produkční tým se rozroste. Jeho členové věří, že magazín nespustí konflikt mezi gay komunitou a úřední mocí, ale naopak napomůže k diskuzi.

Jak jsme vás informovaly již dříve, v Rusku se čeká na schválení zákona, který by zakázal gay propagandu. Po loňských koncertech Madonny a Lady Gaga došlo právě k žalobám na tyto zpěvačky kvůli údajnému propagování homosexuality. Premiér Medvěděv se naproti tomu nechal v prosinci slyšet, že nemá v úmyslu takovýto zákon podpořit. Konkrétní články najdete zde. Zákon se bude projednávat znovu 25. května v ruské Dumě, kdy se rozhodne, jestli půjde do druhého čtení.

„Chceme o tomto zákonu diskutovat se čtenáři i se zákonodárci,“ uvedla Černjavskaja. „Pokud nebudou zástupci státu s magazínem spokojeni, ráda bych to s nimi probrala tváří v tvář.“

První číslo časopisu obsahuje 120 stran a čtenářky se v něm mohou dočíst o tvorbě filmů, studiu v zahraničí nebo o mužském oblečení, které padne i ženám. Číslo obsahuje také konkrétní příběhy coming outu v práci. Jediným investorem magazínu je prozatím nejlepší kamarád šéfredaktorky Černjavské, Max Karpukin, který pracuje v IT sféře. Černjavskaja však doufá, že si na sebe magazín časem vydělá a bude tak moct zaměstnávat redaktory i na plný úvazek. Aktuální číslo se dá koupit za $9.97 na webové stránce Shop.Gay.Ru.

Agens je již třetím tištěným magazínek pro lesbičky, který se v Rusku zrodil. Jeho neúspěšnými předchůdci byly Volga Volga (2004) a Pinx (2006 až 2011). Naproti tomu mužská gay komunita má již zavedený měsíčník Kvir (tedy Queer), který byl uveden do oběhu roku 2003. V loňském roce však došlo ke stažení tištěné verze a časopis je tak dostupný už pouze v elektronické podobě.