Máme nového Papeže… Změní se tím nějak zásadně postoj církve k homosexuálům? S největší pravděpodobností nikoliv. 13. března 2013 byl zvolen již 266. Papež katolické církve. Dobrovolně odstupujícího Papeže Benedikta XVI. nahradil 76letý Jorge Mario Bergoglio pocházející z Argentiny, zvaný František (latinsky Franciscus).

Papež František sice při svém inauguračním projevu nabádal společnost k ohleduplnosti k lidem i k přírodě, v níž žijeme, ale na homosexuály při tom jistě nemyslel. V minulosti byl kritizován mezinárodními LGBT skupinami za řadu výroků proti gay menšině. Asi největší pobouření způsobil jeho postoj k homosexuálním sňatkům, který otevřeně vyjádřil roku 2010 po té, co Argentina jako první latinskoamerická země zlegalizovala homosexuální manželství. Konkrétně se vyjádřil k situaci slovy:

„Nebuďme naivní: to není obyčejný politický boj, je to pokus zničit Boží plán. Nemluvíme zde o pouhém zákonu ale spíše o machinaci Otce Lží, který chce zmást a podvést děti boží.“

Zastarale se staví i k otázce adopce dětí homosexuály, antikoncepce či umělého oplodnění.

Na jednu stranu tedy Papež kázal o ochraně člověka: „Znamená to být ohleduplný ke všem božím stvořením. Znamená to chránit ostatní lidi, prokazovat láskyplnou starost o každého člověka. Nesmíme se bát projevovat dobrotu a něhu.“

V době, kdy zastával funkci kardinála, odmítal žít v přepychu, žil v prostém bytě, sám si vařil, nejezdil limuzínou s osobním řidičem, ale veřejnou dopravou. Obecně je tedy vnímán jako spravedlivý. Na druhou stranu nešetří kritikou na naše hlavy.

Není tedy divu, že LGBT organizace vyjádřily znepokojení, když byl jmenován do své funkce…