Česká televize si pro své diváky připravila osmidílný filmový projekt, jehož nosným prvkem jsou malé, nevinné, zprvu zdánlivě bezvýznamné lži, které ale ve finále změní hlavním protagonistům poměrně zásadně dosavadní, poklidný život.

Film scénáristky Petry Ušelové (veřejně se hlásící ke své lesbické orientaci) Chromozom zaměřil svou pozornost na soužití lesbických párů vychovávajících děti, které přišly na svět díky umělému oplodnění. V příběhu je několik linií, které tvoří tento příběh. Andrea a a její partnerka mají 13letého syna Matěje. Ten vzhledem ke svému věku hledá své já, své kořeny a kromě toho objevuje i první zájem o děvčata. Začíná se sbližovat s Anežkou, dcerou dalšího lesbického páru. Pojítkem mezi Matějem a Anežkou je Kateřina, která pracuje jako laborantka v centru asistované reprodukce, a pomohla jejich matkám otěhotnět. Problémy se objevují v momentě, kdy musí Katka přiznat, že na obě děti použila sperma stejného dárce. Matěj touží po setkání s biologickým otcem a tak se roztočí kolotoč neočekávaných situací a rozvířených emocí.

Nevinné lži - Chromozom (Tereza Brodská)

Při sledování filmu vás zákonitě napadne spousta otázek. Vzhledem k tomu, že film je určen široké veřejnosti, musíme očekávat otázky typu:  Měly by homosexuální páry vychovávat děti? Chybí dětem vyrůstajícím v lesbických rodinách mužský vzor? Je pravda, že máma bude vždycky jenom jedna? … Odpovědi na ně ale ve filmu nenajdeme. Toto filmové dílko spíše ukazuje, jak to asi v lesbických rodinách vypadá, lehce nastiňuje pocity zúčastněných a v určitých momentech v nás vyvolává určitý typ pobouření.

Nevinné lži - Chromozom

Tyto otázky, ale nebyly záměrem samotné scénáristky. Petra Ušelová se chtěla zaměřit na něco jiného, o filmu říká:

„Nechtěla jsem si klást otázku, zda lesbické rodiny mají nebo nemají vychovávat děti. Spíš jsem se zabývala tématem, které mě zajímá dlouhodobě, a to je moc a manipulace. Hlavní postava, laborantka Katka, si tak trochu hraje na stvořitele. Příběh je pro mě o tom, že vnímat lidi jako figurky na šachovnici prostě není možné a morální.“

Nevinné lži - Chromozom

Pobuřující jsou dle mého názoru především rozhovory, které poskytly jak hlavní protagonistky filmu, tak režisérka. Přestože mě osobně film zaujal a herecké hvězdy, které v tomto případě neměly lehké role, považuji za herce s velkými H, pozastavuji se nad tím, proč byly pro lesbické role vybrány ženy, které zastávají výhradně tradiční model rodiny a homosexualitu vidí jako naši volbu.

Podívejte se na celý díl této epizody z filmového cyklu Nevinné lži na www.ceskatelevize.cz/…/21251212026-chromozom/

 

Obsazení: T. Brodská, H. Čermák, J. Novotný, B. Kodetová, L. Žáčková, K. Šmatláková a další.

Režie: Tereza Vrabelová

Díl byl v tv odvysílán v neděli 31. 3. 2013. Nyní je přístupný také online.

————-

Hlavní zdroj informací, videa, diskuze:

www.ceskatelevize.cz/porady/10396559280-nevinne-lzi/

Citace, upoutávka, rozhovor s režisérkou:

www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/220045-hleda-se-tata-zn-vic-nez-pouhy-chromozom/