FrancieFrancie si v posledních měsících procházela krušnými chvilkami, ohlédneme-li se nazpět za okolnostmi, které doprovázely snahu o uzákonění stejnopohlavních sňatků. Nespočet protestů pro a proti vedoucích i k násilnému chování byly na titulních stránkách místního tisku prakticky dnes a denně.

V noci na středu 10. února se však udál pro LGBT komunitu historický okamžik, senát po dlouhé debatě, která se protáhla až do nočních hodin, schválil poměrem hlasů 179:157 první a nejdůležitější článek návrhu zákona, který homosexuálním párům umožňuje uzavřít sňatek manželský a současně byla povolena adopce dětí gay páry. Manželství bude nově definováno jako spojení mezi „dvěma jednotlivci různého pohlaví nebo stejného pohlaví“

Protest za rovná práva ve FranciiPrezident Françoise Hollande tedy dostál svého slibu a Francouzi si mohou oddechnout, že zatím vše dopadlo jak mělo. Přestože zákon má stále daleko k jeho podepsání a opozice se teď proti schválenému článku může odvolat, nejvíce se počítá s variantou, že opozice nebude mít dostatečné zastoupení a gayové a lesby si tak budou moci navléknout snubní prstýnky či pokusit se rozšířit rodinu adoptováním nového člena už v létě letošního roku.

„Odhlasování tohoto článku senátory ukončuje diskriminaci ve společnosti v otázce výběru partnera. Schválení článku znamená vítězství boje proti homofobii, vítězství tolerance a demokracie,“ řekl senátor François Rebsamen.