S jarem se vždy otepluje – gay manželství schválila v dubnu Francie, tento týden došlo k jistému posunu také v Irsku a nyní mohou jásat i obyvatelé Nového Zélandu. Právě tam budou homosexuální páry moci vstoupit do manželství, které bude rovnocenné manželstvím heterosexuálním. Nový Zéland se tak stal 13. zemí světa, která má zákonem danou rovnost manželství stejnopohlavních párů.

Před novozélandským parlamentem se dnes shromáždily stovky lidí, aby oslavily tento zákon, který prošel ve včerejším hlasování 77 hlasy pro ku 44 hlasům proti. Podpora politiků byla v této oblasti značná.

První páry mohou uslyšet své svatební zvony již v srpnu tohoto roku. Zároveň zákon dovoluje vdaným či ženatým transgender lidem, že se nemusí rozvádět, pokud u nich došlo ke změně pohlaví právě po dobu manželství. Na Novém Zélandě bylo doposud možno uzavírat registrovaná partnerství a to od roku 2005.

Další zemí, která uzákonila rovné manželství, byla na začátku dubna jihoamerická Uruguay. Tam pro manželství hlasovalo 71 z 92 členů senátu, prezident země Jose Mujica by měl zákon v nejbližší době podepsat. Zákon prošel tamním parlamentem už v prosinci loňského roku poměrem 81 ku 87 poslaneckých hlasů. Uruguay se stává čím dál oblíbenější gay destinací, není se tedy čemu divit, že zde byl zákon prosazen tak „snadno“.