Bill ClintonBývalý prezident Spojených států amerických, Bill Clinton, obdržel v sobotu na 24. ročníku udílení cen  GLAAD (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation) ocenění Advocate for Change award.

Ano, Clinton, který je zodpovědný za zásadu „Don’t ask, don’t tell“ („Neptej se a nic neříkej“), zakazující homosexuálním vojákům otevřeně se hlásit ke své orientaci, která byla zrušena v roce 2010, a také za zákon DOMA, čili „Defense of Marriage Act“, který povoluje pouze sňatky heterosexuálních párů a který byl podepsán v roce 1996. Ano, i takový člověk může být oceněn organizací zabývající se ochranou G/L práv. Trošku kontroverzní, nezdá se vám?

Clinton věnoval část svého proslovu dceři Chelsea, které vděčí za to, že se díky ní a jejím gay přátelům dnes na svět dívá jinýma očima. Sama Chelsea se na konci Clintonova proslovu objevila na podiu.

Chci se dále podílet na tom, aby DOMA již v této zemi nebyl platným zákonem, a aby všichni lidé, ať už žijí kdekoliv, měli možnost vzít si člověka, kterého milují. Věřím, že zvítězíte v souboji s DOMA a myslím, že vyhrajete Ústavní zákon a budete se moci vzít. Ne-li zítra, tak další den, nebo ten další.

Veškeré fotky a videa z GLAAD Awards najdete na www.glaad.org/mediaawards.
Více o GLAAD např. na Facebooku.

A níže proslov Billa Clintona: